Home KRYESORE Hurmat e Izraelit japin forcë, rezistencë, zgjasin jetën, dhe rrisin fuqinë seksuale...

Hurmat e Izraelit japin forcë, rezistencë, zgjasin jetën, dhe rrisin fuqinë seksuale mashkullore

Hurmat jane te njohura per gjithe njerezimin qe nga kohet e lashta. Ky frut I rritur nga njeriu me shume se 5 mije vjet me pare. Ne ditet e sotme ato jane nje element I rendesishem I dietes se tradites se shume shteteve fale vetive ushqyese pa permendur shijene tyre te shkelqyer.

Rreth 2000 vjet me pare farat e ketyre hurmave u mbollen ne Izrael. Farat u zbuluan ne disa germime arkeologjike. Kjo lloj hurme kishte veti unike por u zhduk 500 vjet me pare. Imazhe te ketyre hurmave jane gjendur ne gjithe pikturat e piramidave indiane, duke treguar se njerezit e lashte kishin nje lloj respekti te vecant per kete frut mahnites. Hurmat ishin nje ushqim bazik ne dieten e Beduineve. Ata I merrnin gjithmone me vete ne marshimet e tyre ne shkretetire gje qe I ndihmonte ata te mbijetonin ne shkretetire dhe te rrisnin fuqine dhe qendrueshmerine.

Hurmat e izraelit Në fillimet e shekullit të kaluar, me valën e aktiviteteve të reja të vendbanimit, u krijua ideja e ringjalljes së kultivimit të hurmareve në Izrael. Ben-Zion i Izraelit dhe disa të riatdhesuar të Aliyut të dytë e filluan këtë sipërmarrje. Në atë kohë askush në Izrael nuk dinte të kultivonte hurma dhe i gjithë tregu ishte i mbushur me fruta të lira nga vendet fqinje – Egjipti, Iraku dhe Persia. Shumica e vendeve që rritën pemë palma të hurmave nuk lejonin nxjerrjen e kërcejve të pemëve, shpesh dënoheshin edhe me vdekje. Pemët e palmave u konsideruan si një thesar kombëtar. Në vitet 30-të Ben-Zioni filloi të udhëtojë në vendet arabe për të blerë prerje nga pemët e palmave. Gjatë disa udhëtimeve të rrezikshme, ai arriti të sjellë disa mijë rrënjë filiza të pemëve të palmave nga vende të ndryshme. Disa prej tyre ishin të mira dhe u mbollën kryesisht në zonën e Luginës së Jordanit dhe Beit Shean. Këto kërcenj të parë u bënë baza e pemëve të palmave në fshatrat izraelite.

Kibbutz Kinneret është një nga pionierët e kultivimit të hurmave. Fabrikat lokale prodhojn një shumëllojshmëri produktesh me bazë hurmat. Turistë nga e gjithë bota vizitojnë dyqanet dhe shijojnë shumëllojshmëritë e tyre. Ekzistojnë disa lloje të hurmave të izraelit, të tilla si Halawi, Amri, dhe më e popullarizuara nga të gjitha është Medjool i famshëm – një frut me tul dhe lëng, me një cipë të hollë. Kjo është më e vlerësuara nga të gjitha llojet. Izraelitët modernë i konsumojnë hurmat në të gjitha format: të freskëta dhe të thata, të ngrira dhe të gatuara.

Vetite e dobishme të hurmave. Fruti i hurmave përmban shumë hekur, magnez, fosfor, minerale dhe vitamina A dhe D, si dhe aminoacidet esenciale dhe proteina. Shkencëtarët thonë se 10 hurma në ditë sigurojnë nevojën e përditshme njerëzore të ushqyesve të domosdoshëm. Hurmat përmbajnë 23 lloje të aminoacideve që nuk gjenden në fruta të tjera. Hurmat e thata përmbajnë 60% sheqer, dhe është përqindja më e lartë në krahasim me frutat e tjera.

Kryesisht, ky sheqer vjen në formën e fruktozës dhe glukozës, të cilat, ndryshe nga saharoza, nuk janë të dëmshme për njerëzit. Hurmat janë të dobishme për fëmijët dhe gratë shtatzëna. Që nga kohët e lashta hurmat e Izraelit ishin të njohura për aftësinë e tyre mahnitëse shëruese. Hurmat japin forcë, rezistencë, zgjasin jetën, dhe rrisin fuqinë seksuale mashkullore. Hurmat ndihmojnë në forcimin e zemrës, mëlçisë dhe veshkave, mbështesin ekuilibrin e acidit dhe ushqejnë gjakun, kontribuojnë në zhvillimin rrënjësorë të trurit, rrisin aftësinë e trupit për t’i bërë ballë infeksioneve të ndryshme, duke përfshirë viruset.

Hurmat janë në gjendje të mposhtin aneminë dhe hipertensionin, ato janë të mira për mirëbajtjen e kockave dhe lehtësojnë kollën. Hurmat janë jashtëzakonisht të dobishme për shëndetin e përgjithshëm të trurit. Fibrat dietike që gjendet në hurma zvogëlojn rrezikun e kancerit. Për shkak të përmbajtjes së lartë në kalium, mjekët rekomandojnë përdorimin e hurmave për trajtimin e sëmundjeve kardiovaskulare.

Veçanërisht të dobishme janë hurmat për gratë gjatë shtatëzanisë dhe në laktacion. Ata lehtësojnë lindjen dhe kontribuojnë në proçesin e laktacionit. Ka receta të panumërta të shijshme që mund të bëhen me hurmat e Izraelit. Konsumi i hurmave është i dobishëm për ju dhe gjithë familjen tuaj. Gjeni një mënyrë për të përfshirë hurmat në regjimin tuaj. Qëndroni të shëndetshëm me hurma Izraeli!

Hurma Izraeli gjeni ne rrjetin e dyqaneve Neranxi Organic Market, po ashtu do te gjeni Hurma Arabe dhe Tuniziane.

Share: