Home KRYESORE Termi i “Ndryshimit te Mentalitetit”

Termi i “Ndryshimit te Mentalitetit”

Nga Nora Malaj

Miqtë e mi. Përseri një supervjedhje. Dhe ne jemi ne ditë të hallit. Prapë shqiptarët vidhen!! E keqja është bërë pjesë e jetës sonë! Zot na ruajt ! Ju ftoj ta lexoni ketë shkrim!

GRABITJA E NJË BANKE…

Një nga grabitesit u bërtet njerëzve brenda në bankë:
” Mos levizni , leket jane te shtetit , jeta eshte e juaja !”

Te gjithe shtrihen ne toke me qetesi.. .
Kjo eshte “Termi i Ndryshimit te Mentalitetit” . Te ndryshosh menyren e te menduarit te zakonshem.

Ne kete kohe nji kliente ishte shtrire mbi nje tavoline por shalet i kishte te tera jashtë… Grabitesi bertet : “Ruaj edukaten ! Kjo eshte nje grabitje , jo nje perdhunim !”

Kjo quhet ” Profesionalizem” .
Fokusohu mbi punen qe ben , cfardo qe te jete ajo ….

Pas grabitjes , grabitesit kane arritur ne baze dhe antari me i ri i cetes ( me grade Master ) i thote me te vjeterit ( me 4 klase shkolle ) :
” Eja te numerojme leket ” .
Me i vjetri i thote : ” Je shume budalla , a numerohen gjithe keto leke ?
Te presim darken, e marrim vesh nga televizori .”

Kjo quhet ” Eksperience” .
Eksperienca vlen me shume se diplomat .

Pasi grabitesit ishin larguar , drejtori i pergjithshem i thote drejtorit te filialit qe te lajmeroje policine . Drejtori i filialit i thote : ” Prit drejtor , c’paten per ti marre i moren , marim dhe ne 10 milion $ dhe i shtojme shumes dhe 70 milion $ qe e kemi marre me perpara “

Kjo quhet ” Te kapesh Momentin”.
Te kthesh situaten e keqe ne favorin tend.

Drejtori i thote : “Sikur te ndodhte per cdo muaj nje grabitje .Sa do te kenaqeshim”

Kjo quhet “Te shpetosh nga problemet” . Lumturia vetjake eshte me e rendesishme se puna.

Ne lajmet e darkes u tha lajmi : ” Jane grabitur 100 milion $ ” . Grabitesit e dinin qe kishin marre me pak dhe pasi i numruan disa here u rezultoi shuma 20 milion $ . Ishin nxehur shume dhe thane :
“Ne rrezikuam jeten dhe morem vetem 20 milion $ ,ndersa drejtori me nje levizje dore ka vjedhur 80 milion $ . Paska qene me mire te arsimoheshim sesa te beheshim hajdute “

Kjo tregon qe “Dija eshte me e vlefshme se ari “

Drejtori i bankes eshte shume i lumtur , pasi arriti te merrte mbrapsht ato qe humbi ne burse.

Kjo quhet ” Te perdoresh shancet”
Per te fituar duhet rrezikuar .

POR KUSH JANE GRABITESIT E VERTETE TANI…!!!???

Share: