Home KRYESORE Dako lë bashkinë pas 12 vitesh, PS merr Kukësin pa tension

Dako lë bashkinë pas 12 vitesh, PS merr Kukësin pa tension

Pas 12 vitesh, Vangjush Dako lë zyrën e bashkisë duke ia dorëzuar atë Valbona Sakos. Sot është zhvilluar konstituimi i këshillit të ri të bashkisë dhe pas betimit te këshilltarëve dhe zgjedhjes së strukturave drejtuese, Valbona Sako është betuar. Sako në fjalën e saj ka thënë se koha ka shtruar sfida të reja dhe unë do të punoj me të gjithë për të mirën e qytetit.

Po ashtu këtë të premte, janë konstituar disa këshilla bashkiakë dhe janë betuar kryetarët e rinj të bashkive të dala nga zgjedhjet e 30 qershorit.

Në Kukës, u betua kryetari i ri i bashkisë, Safet Gjici, si dhe u konstitua Këshilli Bashkiak. Në këtë mbledhje ishte i pranishëm zëvendësministri i Jashtëm, Gent Cakaj. Pas betimit, Gjici ka hyrë në zyrën e re pa asnjë lloj kundërshtie nga paraardhësi.

Në Përrenjas, ish-kryetarja Miranda Rira nuk ka pranuar të lirojë zyrën, ndërsa konstituimi i Këshillit të ri Bashkiak dhe betimi i kryetarit të ri Nuri Belba është bërë në ambientet e një shkolle 9-vjeçare.

Me protesta është pritur konstituimi i Këshillit Bashkiak të Matit dhe betimi i kryetarit të ri Agron Malaj, ku mbështetës të PD dhe opozitës kanë kundërshtuar rotacionin e drejtimit të bashkisë, duke i cilësuar si ilegjitime zgjedhjet e 30 qershorit. /Opinion.al

Share: