Home KRYESORE Monika Kyrmadhi: Rama të jap dorëheqjen, pengesë për negociatat

Monika Kyrmadhi: Rama të jap dorëheqjen, pengesë për negociatat

Kryetarja e LSI-së, Monika Kyrmadhi bën fajtor vetëm kryeministrin Edi Rama, për mos hapjen e negociatave. Në një deklaratë për mediat, ajo tha se Shqipëria është peng i një njeriu të vetëm.

“Shqiptarët kanë kuptuar qartë që Europa është me ta, por për fat të keq, shqiptarët dhe e ardhmja e tyre europiane, janë sot peng i një njeriu të vetëm, janë peng i Edi Ramës dhe i bllokimit të rrugës europiane vetëm prej tij. Bashkimi Europian ka treguar qartë se cilat janë pengesat konkrete, cilat janë plagët e thella dhe problemet kritike që i ka hapur Shqipërisë sot Edi Rama. BE tregoi qartë se rrënimi i themelit të demokracisë në Shqipëri, që është vota e lirë dhe e ndershme, shitblerja dhe kriminalizimi i saj, ku autori i vetëm është Edi Rama, dhe kjo që tashmë është reflektuar edhe në kushtet që janë bërë publike, kushte që tregojnë dhe rrugën me të cilën do të dalë Shqipëria nga kriza për tu bërë pjesë e Bashkimit Europian”, tha Kryemadhi.

Sipas saj korrupsioni, trafiku i drogës, pastrimi i parave, koncesionet grabitqare, dhunimi i pronës publike dhe private, kapja e drejtësisë, janë ato që e mbajnë larg dhe peng Shqipërinë nga Europa.

“Dorëheqja e tij është reflektimi më i pakët për përgjegjësinë e rëndë politike që rëndon mbi kryeministrin”, theksoi kryetarja e LSI./ Opinion.al

Share: