Home KRYESORE Dikush duhet t’ia perplase te verteten mbi surrat, kesaj klase politike. Une...

Dikush duhet t’ia perplase te verteten mbi surrat, kesaj klase politike. Une guxoj.

Nga Eva Idrizllari

Pas renies se regjimit komunist drejtimin e shtetit te Çekise e mori nje disidinet (shkrimtar dhe i burgosur politik).

Nje intelektual qe kishte guxuar ta kundershtonte regjimin komunist, qe ishte denuar per mendimin ndryshe, Vaclav Havel.

Ndersa Shqiperia pas renies se diktatures, #KURREnuk zgjodhi ne drejtimin e shtetit (as si President, as si Kryeminister) nje ish-kundershtar te ish-regjimit komunist,

intelektual disident dhe nje ish-te burgosur politik.

Shqiperia u drejtua nga figura te cilet nuk e kishin kundershtuar asnjehere regjimin e diktatures komuniste, 

qe nuk kishin sakrificuar jeten ne burgjet gjakatare politike, por i ishin pershtatur regjimit komunist.

E pra te dashur qytetare te vendit tim (militante, servile, frikacake, sherbetore dhe klloune politike),  ky eshte faktori kryesor tregues, pse Shqiperia noton ne keneten e tranzicionit post-komunist. Sepse nuk u distancua kurre dhe nuk e çrrenjosi asnjehere kulturen politike te totalirizmit, ashtu si Çekia.

Perkundrazi, i siguroi vazhdimesine shoqerise se nomeklatures partiake komuniste, nepermjet perzgjedhjes se figurave politike te saj, te cilet jo vetem qe nuk kishin guxuar t’i dilnin kunder regjimit, por i kishin sherbyer me devotshmeri.

Sistemi i ri post-komunist ne Shqiperi nuk eshte veçse nje pseudo-demokraci e ngritur mbi nje mashtrim te madh.

P.S: Dikush duhet t’ia perplase te verteten mbi surrat, kesaj klase politike. Une guxoj.

Share: