Home KRYESORE Ik ere se le nom! 40 vjeç burri e s’e le shpija!

Ik ere se le nom! 40 vjeç burri e s’e le shpija!

nga Armir Shkurti

 • Alo Gimo! Hec pim kafe se u bo koh pa pi!
 • S’dal dot Mulo. S’jom n’terezi
  -Hec mër leni llafet, se ke kafja e Bimit do ulena
 • Jo jo! S’jom n’terezi sot…
 • Po ça ke mër vlla?
 • Po ja…içik i mërzit…
 • Po pranej pra! Hec bojm içik gallat
 • S’më lejn as kta të shpis
 • Ik ere se le nom! 40 vjeç burri e s’e le shpija!
 • Po kon hallin tim se m’dhem koka
 • Pi aspirin se t’kalon!
 • M’ka thon doktori mos me mor aspirin se mund holloj gjakun e kom hemorragji…
 • Mir at’here. Po vij un ke shpija jote…
 • Mos u lodh kot se ka 1 jav që shpija mu dogj.
 • Ça thu me!? Po a shpëtut?
 • Po po! Të gjith’. Vetëm nona u dogj. Baba – rafmet past – shpëtoi mirë. E kapi n’ koh ene zbriti me vrap.
 • Po pse thu ” rafmet past”?
 • Se i shkreti ishte me zemër. Nga frika dhe vrapi i pushoi zemra sa doli n’oborr.
 • Mos mor ça m’the! Po ti si shpëtove?
 • U hodha nga ballkoni. Shpëtova mirë. Kam çarë kokën, kam thy dy komët dhe nji krah dhe shtyllën e kurrizit. Po nuk ka rrezik për jetën – tha doktori – vetëm do ngelesh i paralizum…..Pranej s’dal dot sonte vllai për kafe!
Share: