Home KRYESORE Prindërit shqiptarë kontrabandojnë fëmijët në tregtinë e drogës në Britani

Prindërit shqiptarë kontrabandojnë fëmijët në tregtinë e drogës në Britani

Prindërit në Shqipëri po trafikojnë djemtë e tyre adoleshentë në Mbretërinë e Bashkuar për t’u bashkuar me bandat e krimit të organizuar që kontrollojnë pjesë të mëdha të tregut të kokainës në Britani, sipas një hetimi nga Telegrafi.

Numri i të rinjve shqiptarë që po trafikohet në mënyrë të paligjshme në Britani të Madhe me premtimin se do të fitojnë mijëra paund nga shitja dhe transporti i drogës për bandat është në rritje.

Të dhënat nga gjykatat tregojnë se shqiptarët adoleshentë që kryesisht hynë në Mbretërinë e Bashkuar të fshehur në kamionë janë ndjekur penalisht në qytete në të gjithë vendin, nga Selkirk deri në Bath, Deusbury deri në Shreësbury dhe Londër në Glasgou, pasi u kapën me drogë me vlerë deri në 200,000 paund.

Sipas Agjencisë Kombëtare të Krimit, Shqipëria është burimi i vetëm më i madh i huaj i trafikimit të njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar me 947 raste në 2018, një rritje më shumë se 50 përqind që nga 2015.

“Shumica e djemve dhe të rinjve shqiptarë trafikohen me dakordësimin e prindërve të tyre dhe premtimin për shpërblim financiar nga trafikantët,” tha Steve Harvey, një specialist ndërkombëtar i zbatimit të ligjit, i cili ka paraqitur provat e tij në një hetim të Zyrës së Brendshme në lidhje me problemin.

“Familjarët janë afruar nga trafikantët dhe janë angazhuar në bazë të mënyrës se si do të përfitojnë financiarisht nga marrëveshja. Për më tepër, familjet janë trafikante dhe fëmijët shihen dhe përdoren si burime.” 

“Trafikantët dhe shfrytëzuesit u premtojnë atyre para, shumë para, dhe ata u premtojnë atyre një punë ose kur djemtë janë të mitur ata u premtojnë atyre strehim, ose rroba, gjërat që ata duhet të kenë,” i tha një burim anonim shtëpisë Hetim zyre.

“Në disa raste, anëtarët e familjes ishin drejtpërdrejt përgjegjës për rekrutimin dhe shfrytëzimin e viktimave të trafikimit mashkull.”

Gangsterët, veçanërisht bandë rruge ‘Hellbanianz’ e djemve shqiptarë në jug të Londrës, promovojnë stilin e jetës së tyre tek adoleshentët në vendlindje përmes mediave sociale.

Stephanie Schuandner-Sievers, një specialiste për shqiptarët në Universitetin Bournemouth, tha se “bling-bling” është thelbësor:“Dërgimi i mesazheve të suksesit në shtëpi tek kolegët e tyre. Mesazhe që përmbajnë një bollëk parash, makina të shpejta, femra, varëse ari dhe orë Rolex, duke ekspozuar edhe armë e fuqi.” 

Sidoqoftë, ajo vuri në dukje se kishte edhe fëmijë të dërguar nga familjet e tyre për të pasur një shans për një arsimim të mirë dhe të ardhme. Edhe kjo do të thotë që ka një tregti fitimprurëse për bandat e kontrabandës, të cilët mund të ngarkojnë familje deri në 15.000 paund to për të marrë fëmijët e tyre në Mbretërinë e Bashkuar, sipas burimeve të policisë.

“Trafikantët gjithmonë kanë rekrutë gati sepse prindërit kanë dëshirë që fëmijët e tyre të shkojnë jashtë vendit dhe ata dhe ata po i dërgojnë gjithmonë e më të rinj,” thuhej në një raport të Zyrës së Brendshme për një mision për gjetjen e fakteve rreth Shqipërisë.

Rast tipik është Endrit Vishaj, i cili hyri në Mbretërinë e Bashkuar ilegalisht në moshën 16 vjeç i fshehur në një kamion që e çoi në Solihull në Midlands. Tani, 18 vjeç, ai po vuan dënimin me katër vjet e katër muaj burg për shitje kokaine.

Ai u kap në një park automjetesh në Bilston duke drejtuar një BMË në të cilën oficerët e policisë gjetën dy blloqe një-kilogramëshe kokainë me cilësi të lartë me vlerë 200,000 paund, 55,500 puand para cash, si dhe pagesën e tij prej 1.000 për punën.

“Ai u përdor më shumë se përdoruesi dhe ishte duke pritur për udhëzime të mëtejshme pasi mblodhi drogën në Londër dhe paratë nga një njeri që erdhi në makinë në Bilston me një qese,” i tha avokati i tij gjykatës.

Një tjetër është Klevis Drazhi, 20 vjeç, i kapur me 11 mbështjellje kokaine në Moorgate, Londër, dhe i burgosur për 18 muaj, i cili pretendoi se ishte detyruar të shpërndante drogë nga një anëtar i mafies së Shqipërisë, pasi hyri në mënyrë të paligjshme në Mbretërinë e Bashkuar në pjesën e pasme të një kamioni.

Alfred Hamzaj, 22 vjeç u burgos për tetë muaj për shitje droge në Deusbury, në perëndim të Yorkshire, pasi u kap me katër kilogramë kanabis. Ai pretendoi se i ishte futur krimit pasi humbi punën e tij në një lavazh makine me dorë për shkak të statusit të tij të paligjshëm të imigracionit.

Këto rreziqe krijohen nga një rast azili që i është paraqitur një komiteti parlamentar. Adnani, një 16 vjeçar i bërë i pastrehë në Shqipërinë e tij të lindjes pasi njerku i tij i ri e nxorri jashtë, erdhi në Mbretërinë e Bashkuar sepse prindërit e tij kishin jetuar këtu kur ai ishte i vogël.

Në ankesën e tij për azil, ai tha: “Nuk mund të kthehem [në Shqipëri] pasi nuk kam njeri. Askush nuk kujdesej për mua. Dua të vazhdoj shkollimin tim. Nëse kthehem do të lihem në rrugë. Nuk e di se si do ta përballoj. “

Ai humbi apelin e tij, dhe iu tha që do deportohet. “Një ditë pas intervistës së tij në [Zyrën e Brendshme] Adnani u zhduk nga kujdestaria, me siguri në këmbë për në Londër,” u tha komitetit.

“Në vend që të jetojë në rrugët e Shqipërisë, ai tani është një fëmijë pa dokumente në rrugët e Mbretërisë së Bashkuar.” 

The Telegraph, përshtati në shqip ©LAPSI.AL 

Share: