Home KRYESORE Respekt per sizmologet shqiptare!

Respekt per sizmologet shqiptare!

Nga Genc Mlloja

Me vjen mire qe disa specialiste shqiptare te sizmikes kane qene te palodhur ne mendimet e sugjerimet e tyre drejtuar popullit qe prej fillimit te termetit katastrofal Me modesti, pa politizim folen shkenctaret dhe personalisht ata kam besuar.

Dhe keto dite pas goditjes fatale po vertetohen nje me nje cfare konstatuan, shpesh here duke u paraprire kolegeve nderkombetare.

Si une ka shume qe i degjojne ata me besim se edhe me te renden mundesi se si do te shkojne punet e thone me ndjenjen e humanizmit e shpreses: eshte ceshtje jete e ata nuk kane bere pakt me djallin per te mashtruar edhe nese ndonje demon u afrohet.

Ra ky termet e syte u hodhen tek ata, qe fatkeqesisht jane pak, per t’ mos folur per trajtimin qe u behet si ajka e kesaj fushe jetike.

Pyetje: perse nuk ka me shume specialiste te kesaj fushe, sa i domosdoshem eshte Instituti i Sizmikes sic ishte para viteve 1990 fale edhe mbeshtetjes nga UNDP e organizata te tjera te sistemit te OKB-se.

Eshte shembull te permendet harta sizmike e Shqiperise e detajuar me hollesi per aktivitetin sizmik ne cdo cep te vendit (uroj te ekzistoje, une e kam pare sa shkencore ishte krijuar).

Kohes se pas 1991 e mirepritur nga populli per ndryshim kah Europa demokratike ia ktheu shpinen platforma e teorise mafioze te zeros qe pat element baze nder te tjera likujdimin e intelektualeve nen egiden e ligjit famekeq 24/1 (ia shtoi ish- sekretari baze i organizates se PPSH Sali Berisha, president i pare i pluralizmit, fraksionin 1).

Urrejtja e tij, edhe pse intektual e profesionist i shkelqyer ne mjekesi, goditi edhe shkencen e sizmikes- i dilnin teper!!!

Shume duhet te ndjehet ne faj ai per cfare beri me intelektualet nje pjese e madhe e te cileve as nuk vegjetonin ne organizatat e partise si ai te cilet i hodhi rrugeve.

E njeriu mbijeton, sic ngjau, por demi i shkaktuar nga Berisha, nder shume gjera, ne institucione shkencore si ky i sizmikes eshte i pafalshem.

Po keshtu jo me pak jane fajtore qeverite e mevonshme qe ai institut u dukej parazit… Me kete mendje qe ka KM aktual Rama as i kane dale ne ekran fare sizmologet, por termeti apokaliptik e ka bere sa nje grusht se e pa se edhe breshkat nuk e “ndihmuan” per ndonje parandjenje a parashikim…

Termeti fatal ra, une prane policise se shtetit isha per dy ore pas ores 4 te mengjesit te asaj te hene duke ndjekur cdo gje brenda mundesive- asnje levizje ne ate hark kohor nga makina e atrofizuar shteterore.

Doli drita, kishin shperthyer lajmet alarmante nga e tere bota, qe citonin edhe shkenctare te njohur sizmologe. Por asnje shqiptare.

E kur ata u thirren, jo nga shteti por nga TV private kane bere dhe po bejne sherbimin me te mire profesional e njerezor.

Respekte per diturite, dhe perkushtimin e tyre profesional, dhe uroj te kemi sa me shume si shembulli i tyre. Shqiperia, populli i saj kane nevoje per ta!

Share: