Home KRYESORE Kryemadhi flet për lobime kundër opozitës, deklarata e fortë për Vlahutin

Kryemadhi flet për lobime kundër opozitës, deklarata e fortë për Vlahutin

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka deklaruar se qeveria dhe kryeministri Rama lobojnë në institucione ndërkombëtare kundër opozitës dhe individëve të caktuar të saj.

Në një intervistë për Ora News, ajo tha se kjo është një gjë normale por që ajo nuk do ta bënte kundrejt Edi Ramës pasi nuk kishte por kishte ndërmend të harxhonte asnjë lek.

“Normale që ka kundër opozitës dhe kundër individëve të caktuar. Kjo nuk është ndonjë gjë e keqe. Edhe unë po të kem mundësi do të loboja kundër Edi Ramës, por s’kam ndërmend se nuk harxhoj asnjë kacidhe lek për të lobuar kundër Ramës”, tha Kryemadhi.

Ajo foli me tone të ashpra ndaj ish ambasadores së BE në Tiranë, Romana Vlahutin duke e akuzuar se ka shkatërruar sistemin e drejtësisë.

Të kthejë Gjykatën Kushtetuese Ilir Meta, të kthejë Gjykatën Kushtetuese dhe Edi Rama se këta të dy bashkë e kanë bërë, sepse mos ndërhyrja e Ilir Metës, lënia dorë të lirë, modestia e tepruar e Ilir Metës solli që Edi Rama shkatërroi Gjykatën Kushtetuese, solli që Edi Rama me Romana Vlahutin, se e kemi harruar të gjithë Romana Vlahutinin ne. Çfarë ka bërë Romana Vlahutin, që e ka shkatërruar të gjithë sistemin në drejtësi, se RomanaVlahutin gjyqtarë është që na dilte ne dhe na bënte deklarata për gjyqtarë të korruptuar, kishte fakte Romana Vlahutin për gjyqtarët të korruptuar.”

Kryemadhi shtoi se nuk priste që ambasdadorët e vendeve ndërkombëtare të mbështesnin opozitën, pasi ata janë përfaqësues të qeverive të tyre dhe qeveritë bashkëpunojnë me qeveritë. Megjithatë ajo theksoi se nuk do lejonte që ambasadorët për çdo protestë të opozitës të bëjnë sikur këtu do bëhet lufta e tretë botërore.

“Ambasadorët këtu janë ambasadorë të shteteve të tyre. Qeveritë bashkëpunojnë me qeveri. Qeveritë nuk bashkëpunojnë me opozitën. Unë jam shumë e bindur që ambasadorët këtu do të bëjnë punën e qeverisë së tyre. Mos harroni që kanë një kryeministër që thotë do bëni kështu siç them unë, ose përndryshe ju përzura nga Shqipëria dhe i bën letër ministrit të Jashtëm. E ç’ fuqi ka një ambasador apo një diplomat, kur një kryeministër i çon letër ministrit të Jashtëm të një vendi të caktuar? Për t’u kapur dhe për t’u shantazhuar janë shumë të thjeshtë ambasadorët këtu. Shqipëria një vend i vogël është dhe të gjithë e dimë se çfarë bëhet.

Kështu që nuk pres që ambasadorët këtu të jenë në krah të opozitës. Por ama nuk do të lejoj që ambasadorët këtu për çdo protestë të opozitës, të dalin dhe të bëjnë sikur këtu do bëhet lufta e tretë botërore. Ndërkohë nuk thonë një fjalë për atë që ndodh me ligjin, për lirinë e shprehjes. Por nuk i gjykoj, nuk i paragjykoj dhe as nuk i intimidoj për këtë gjë. Por di të them që kompani lobiste që paguhen me para antishqiptare, sigurisht që lobojnë në institucione ndërkombëtare, sepse nuk është se është e paligjshme jashtë. Është e ligjshme si në Bruksel, në Ëashington, kudo për kompanitë lobiste”, u shpreh Kryemadhi. /Opinion.al

Share: