Home KRYESORE Dritë jeshile, COVID-19 po i vjen fundi, shërohet pacienti i parë me...

Dritë jeshile, COVID-19 po i vjen fundi, shërohet pacienti i parë me kurën e re

Në momentet kur i gjithë globi është në ankthin e koronavirusit dhe mediat çdo minutë numërojnë të vdekurit dhe të infektuarit në mbarë globin, ndizet një dritë jeshile për të mundur COVID-19.

Mediat e huaja raportojnë për pacientin e parë që është shëruar me metodën e re. Tani mund të flasim se mjekët kanë në dorë një kurë që mund t’ju bëj shumë punë.

Kura e re është një produkt i zbuluar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës nga kompania  “Regeneron Pharmaceuticals” dhe “Sanofi”, ndërsa mësohet se emri i ilaçit të ri që po sulmon Covid-19 është Kevzara.

Akoma nuk bëhet publik identiteti i pacientit të parë që është shëruar, po mjekët raportojnë se gjendja e tij është shumë e mirë. Medikamenti Kevzara me sa duhet do jetë ai që do të mposhtë COVID-19 dhe do të na shpëtojë të gjithëve.

Burimi: Market Watch, /Përshtati: Fjala.al

Share: