Home Gjeo-Ekonomia Përshkallëzohet kriza në kufirin grek teksa mijëra tentojnë të kalojnë

Përshkallëzohet kriza në kufirin grek teksa mijëra tentojnë të kalojnë

Refugjatët sirianë që po përpiqen të arrijnë Evropën janë përplasur dhunshëm me policinë greke, pasi Turqia pretendoi se më shumë se 76,000 njerëz tani po shkonin për në BE si rezultat i vendimit të Presidentit Rexhep Tajip Erdogan për të hapur portat e kufirit.

Oficerët e policisë greke hodhën gazlotsjellës në drejtim të migrantëve, disa prej të cilëve hodhën gurë dhe mbanin pllaka metalike ndërsa kërkonin të hynin në Greqi në vendkalimin normalisht të qetë në qytetit veri-lindor të Kastanjës.

Ndërsa situata u përshkallëzua, Ministri i Brendshëm i Turqisë, Sulejman Soylu, nxiti ankthin në Greqi dhe Bullgari, e cila gjithashtu ndan një kufi me Turqinë, duke deklaruar të dielën në mëngjes se 76,385 refugjatë ishin larguar nga vendi i tij përmes Edirne, një provincë në kufi me dy shtetet anëtare të BE. Ai nuk dha prova për të mbështetur deklaratën e tij.

Organizata Ndërkombëtare e Kombeve të Bashkuara për Migracionin kishte thënë më herët gjatë ditës se të paktën 13,000 njerëz ishin mbledhur deri të shtunën në mbrëmje në pikat zyrtare të kalimit kufitar në Pazarkule dhe İpsala, ndër të tjera, në grupe midis disa duzinë dhe më shumë se 3000. Thuhet se shumica ishte nga Afganistani.

Policia Greke konfirmoi se të paktën 500 njerëz kishin mbërritur përmes detit në ishujt Lesbos, Chios dhe Samos pranë bregdetit turk brenda pak orësh.

Qeveria Greke tha të dielën në mbrëmje se do të pezullojë ligjin e azilit të BE për të zbatuar dëbime përmbledhëse gjatë muajit të ardhshëm, një rregull i lejuar brenda traktateve.

Më herët gjatë ditës qeveria në Athinë kishte dërguar një mesazh me tekst në të gjithë numrat ndërkombëtarë në rajonin kufitar duke bërë thirrje që njerëzit të qëndrojnë larg. “Nga Republika Greke: Greqia po rrit sigurinë e kufijve në nivelin maksimal,” lexoni mesazhin në anglisht. “Mos u përpiqni në mënyrë të paligjshme të kaloni kufirin.”

Agjensia e BE për mbrojtjen e kufijve, Frontex, tha se ishte në gatishmëri dhe kishte vendosur mbështetje shtesë për Greqinë, pasi kryeministri i vendit, Kyriakos Mitsotakis, mbajti një takim të këshillit të tij të sigurisë kombëtare.

“Ne … kemi ngritur nivelin e alarmit për të gjithë kufijtë me Turqinë në nivele të larta,” tha një zëdhënës i Frontex. “Ne kemi marrë një kërkesë nga Greqia për mbështetje shtesë. Tashmë kemi ndërmarrë hapa për të ripërcaktuar pajisjet teknike në Greqi dhe oficerët shtesë. ”

Qeveria Greke akuzoi Turqinë për orkestrimin e një përpjekjeje “të koordinuar dhe masive” për të shkelur kufijtë e vendit duke inkurajuar mijëra azilkërkues që t’i kalonin në mënyrë të paligjshme.

Mitsotakis tha se ai do të vizitojë të martën kufirin tokësor që ndan Greqia me Turqinë përgjatë lumit Evros së bashku me Charles Michel, presidenti i Këshillit Evropian. “Edhe një herë, mos u përpiqni të hyni në Greqi në mënyrë të paligjshme – do të ktheheni mbrapa,” tha Mitsotakis pas mbledhjes së këshillit kombëtar të sigurisë.

Përgjatë kufirit verior-lindor të kontinentit, disa njerëz përshkuan një pjesë të cekët të lumit Evros në anën Greke. Dëshmitarët thanë që kishte grupe deri në 30, përfshirë një grua afgane me një foshnjë.

Erdogan hapi kufirin e tij perëndimor pas një sulmi ajror të enjten natën në provincën Idlib të Sirisë vrau të paktën 33 ushtarë turq të vendosur së fundmi për të mbështetur opozitën Siriane.

Vdekjet erdhën ndërsa luftimet në veri-perëndim të Sirisë midis rebelëve të mbështetur nga turqit dhe forcave të qeverisë siriane të mbështetur nga Rusia, u rritën rrezikun që të dy fuqitë rajonale të silleshin në konfrontim të drejtpërdrejtë.

Presidenti turk kishte thënë vazhdimisht se ai do të prishë marrëveshjen e vendit të tij me Brukselin për të parandaluar migrantët të hyjnë në BE nëse ai nuk merrte mbështetje më të madhe nga 27 vendet anëtare për ndërhyrjen e tij në Siri.

Erdogan në një fjalim të shtunën tha se ai nuk kishte qëllim të rimendonte vendimin e tij. “Çfarë thamë? Nëse kjo vazhdon, ne do të detyrohemi të hapim dyert, “i tha ai në takim të partisë në pushtet Drejtësi dhe Zhvillim.

“Ata nuk e besuan atë që thamë. Çfarë bëmë dje? Ne hapëm kufirin tonë. Numri i njerëzve që kalojnë dyert për në Evropë arriti në 18,000 deri të shtunën në mëngjes, por sot numri mund të arrijë në 25 ose edhe 30,000, dhe ne nuk do t’i mbyllim kufijtë gjatë periudhës që do të vijë. ”

BE ka këmbëngulur që pret që Ankaraja t’i përmbahet një marrëveshje prej 6 miliardë eurosh e nënshkruar në vitin 2016, sipas së cilës Turqia ra dakord të ndalojë fluksin e refugjatëve në BE në këmbim të fondeve. Turqia pret rreth 3.6 milion refugjatë nga Siria.

Presidenti i këshillit evropian, Charles Michel, foli me Erdoganin të shtunën. “BE është e angazhuar në mënyrë aktive për të mbështetur marrëveshjen BE-Turqi dhe për të mbështetur Greqinë dhe Bullgarinë për të mbrojtur kufijtë e jashtëm të BE,” tha ai në një deklaratë.

Kremlini tha të Dielën se shpresonte që Vladimir Putin dhe Erdoğan të zhvillonin bisedime në Moskë të enjten ose të premten. Policia e Stambollit lëshoi ​​të dielën Mahir Boztepe, kryeredaktorin e botimit turk të Sputnik, faqja e internetit e lajmeve ruse.

Boztepe ishte mbajtur për dy orë si pjesë e asaj që thoshte prokuroria publike e Ankarasë ishte një hetim nëse Sputnik ishte përfshirë në “degradimin e popullit turk, shtetin turk, institucionet shtetërore” dhe “prishjen e unitetit dhe integritetit territorial të shtetit”. /Opinion.al

5

Share: