Home KRYESORE Historia e italianes së rrëmbyer për 18 muaj nga terroristët: “Jam konvertuar...

Historia e italianes së rrëmbyer për 18 muaj nga terroristët: “Jam konvertuar në Islam me zgjedhje të lirë”

Nga Nacionale 

“Jam mirë, tani thjesht dua të jem me familjen time për një kohë të gjatë”. Këto janë fjalët e para të folura nga Silvia Romano më në fund u kthyen në Itali. Avioni, një Falcon i inteligjencës, u ul në Ciampino rreth orës 02:00 dhe kryeministri Giuseppe Conte dhe Ministri i Jashtëm Luigi Di Maio ishin duke pritur për vullnetaren e liruar në Somali, së bashku me familjen e tij.

E veshur me jilbab, një fustan tradicional i veshur nga gratë në Kenia dhe Somali, me kokën e saj të mbuluar, doreza në duar dhe maskë në fytyrë, ulur vetëm për tu përshëndetur, Silvia u ngrit përsëri në shkallët e avionit që e solli në Itali pas shumë kohësh burgimi. Ajo përshëndeti Kryeministrin dhe Ministrin Di Maio me beryl – në përputhje me rregulloret anti-Covid-19 – dhe u përqafua përsëri babanë e tij Enzo, nënën e saj Francesca dhe motrën.

Pastaj transferimi në kazermë për të takuar prokurorët që filluan një hetim për rrëmbimin e terrorizmit. “Unë jam e qetë. Gjatë rrëmbimit unë gjithmonë u trajtova mirë,” i tha ajo agjentëve Ros në një intervistë katër-orëshe për të rindërtuar fazat e ngjarjes.

Historia e burgosjes

Kanë qenë javë të vështira ato që përjetoi Silvia që nga momenti  i rrëmbimit: bashkëpunëtorja i re italiane ishte i sëmurë rëndë. “cdo tre muaj kam ndryshuar vendin,” u tha Silvia hetuesve duke dhënë detaje të reja të atyre muajve që kishte kaluar,  kur nuk e kishin lidhur asnjëherë dhe nuk i kishte parë fytyrat e rrëmbyesve. Shumë transferime nga një vend i fshehur në një tjetër, dhe gjithmonë në vende të banuara, ku Silvia nuk kishte takuar kurrë gra të tjera. Kështu që rojtarët, – gjithmonë të njëjtë dhe të pranishëm në tre, shpjegoi ai – arritën ta mbanin fshehur. “Ata më siguruan se nuk do të vritesha dhe kështu ishte”, i tha ajo prokurorëve të Sergio Colaiocco,  i cili e dëgjoi atë me karabinierët e antiterrorizmit.

Rrëmbyer  më 20 nëntor 2018 nga jetimoreja e Chakama, Kenia, nga një komando e armatosur prej 8 personash, ajo iu shit më pas terroristëve Somali të Al Shabaab. Për të arritur në Somali, u deshën katër javë për të udhëtuar me motoçikletë, shpesh në këmbë dhe me mjete të tjera, sqaroi Silvia gjatë marrjes në pyetje.

Konvertimi në Islam

Pastaj, konvertimi  në Islam. “Ndodhi në mes të robërisë sime, – tha ajo – kur kërkova të lexoja Kuranin dhe u kënaqa”. Tashmë me ardhjen e saj, Silvia ka shpërndarë dyshimet se vendimin e kishte marrë për shkak të kushteve psikologjike me të cilat përballej në Afrikë, duke e bërë të qartë se ishte zgjedhja e saj e lirë. “Askush nuk më detyroi. Dhe nuk është e vërtetë që unë u detyrova të martohem, nuk kam pasur as shtërngim fizik, as dhunë,” tha ajo. Hipoteza e një aderimi të detyruar në Islam do të përkrahej edhe nga lajmet e që qarkullonin muajt e fundit, sipas të cilave vullnetarja e re u detyrua të martohej me një nga burgosësit.

Rrëmbimin e kaloi në dhoma të mbyllura, ku Silvia thotë se ajo kurrë nuk ndjehej e “burgosur” sepse ishte e lirë të lëvizte nëpër vendstrehime, të paktën katër, brenda fshatrave. “Më vunë në dispozicion një Kur’an u dhe falë burgosësesve të mi mësova edhe pak arabisht. Ata më shpjeguan arsyet dhe kulturën e tyre. Procesi im i konvertimit ishte i ngadaltë”.

Dy ditë më parë, ajo u çlirua, rreht  30 kilometra larg Mogadishu. Kryeministri Conte e dha lajmin mbrëmjen e djeshme me një tëeet, madje para se të informonte Farnesinen.

Do të prisja një person më të tensionuar dhe përkundrazi më dukej se pavarësisht gjithçkaje doli mirë “, tha ambasadori italian në Somali, Alberto Vecchi, i cili e mirëpriti dje në selinë në Mogadishu. E veshur me rroba tradicionale Somaleze, e qetë dhe duke qeshur, “është një forcë të rrallë e mendjes” duke marrë parasysh 18 muajt e robërisë “, ajo buzëqeshi dhe ishte e lumtur që ishte në gjendje më në fund të hante një picë.

Arrestime dhe hetime

Tre prej rrëmbyesve – Moisiu Luwali Chembe, Abdalla Gababa Wario dhe Ibraihm Adam Omar – janë arrestuar dhe janë në gjyq, megjithëse seancat dëgjimore janë ndërprerë për shkak të epidemisë së koronavirusit që po prek edhe Kenian. Njëri nga të tre, Adam Omar, i lëshuar me kusht dhe që konsiderohet njeriu më i rrezikshëm nga të tre, është në arrati, ka humbur gjurmët.

Bashkëpunimi midis hetuesve italianë dhe Kenianë ka qenë gjithmonë, edhe pse ka pasur momente të vështira, por është forcuar pas letrës kërkesës nga  Colaiocco. Një shkëmbim dokumentesh, por jo vetëm, gjë që bëri që Carabinieri i Ros të forcojë besimin se Silvia Romano ishte në Somali. Sipas analizës së dokumenteve të vëna në dispozicion të autoriteteve Kenia, hetuesit dolën në përfundimin se gruaja e re italiane ishte në një zonë të Somalisë ku militatarët lokale të lidhur me grupin terrorist islamik, al Shabaab, gravitojnë. Bashkëpunimi i shërbimeve italiane me kolegët turq, me lidhje të rrënjosura thellë në vend dhe midis militantëve islamikë të Al Shabaab, më pas çoi në çlirimin e saj.

La Repubblica

Share: