Home KRYESORE Ndarja nga jeta e profesorit Arjan Pushi, Dr. Ivanaj: Iku si hero...

Ndarja nga jeta e profesorit Arjan Pushi, Dr. Ivanaj: Iku si hero i mjekësisë, dha jetën e tij në luftën ndaj koronavirusit

Shefi i Shërbimit të Hermatologjisë, Profesor Doktor Arben Ivanaj, koleg me profesorin dhe mjekun e njohur Arjan Pushi, që u nda sot nga jeta për shkak të Covid-19, tha se Arjani iku nga jeta si një hero i mjekësisë.

Ivanaj u shpreh se profesori dhe mjeku Arjan Prushi bëri sakrifica të mëdha për të shëruar të gjithë të prekurit nga koronavirusi, madje duke e paguar edhe me jetën e tij.

“Është një lajm i hidhur, sepse largohet nga jeta një profesionist i shëndetësisë, një njeri që ka 33 vjet eksperiencë, e që fatkeqësisht është njeriu i parë nga bluzat e bardha që ndërron jetë nga Covid-19. Është lajm shumë i keq, për QSUT dhe të gjithë ne. Profesor Arjani po luftonte me jetën kishte 15 ditë. Ne shprehim ngushëllime të sinqerta për familjen e Arjanit. Ai ishte një nga pedagogët më të vjetër në Fakultetin e Mjekësisë.

Ishte një univers më vete Arjani, që me largimin e parakohshëm, la boshllëk të madh. Kjo tregon se virusi nuk bën shaka me askënd. I bëj thirrje popullatës që të respektojë masat e distancat sociale. Arjani iku si hero i mjekësisë.  QSUT nuk infekton njeri, por jep kujdes shëndetësor shumë të mirë. Jemi infektuar duke dhënë kujdes për të tjerët. Virusi, pavarësisht masave mbrojtëse, ndodh që edhe të infektojë, sepse ne luftojmë përditë me Covid-19. Një mjek e profesionist nuk mund të bëjë më shumë sesa të lërë jetën e vet duke luftuar me virusin. Ne në Shqipëri, si në Europë, kemi zbatuar rregullat e OBSH-së. Arjani gjithmonë kujtonte të afërmit e tij. Ai thoshte se Kristina sot bëri këtë e bëri atë, mori notë të mirë në shkollë etj. Ne nuk mund të zëvendësojmë dot Arjanin, por do të përpiqemi të jemi pranë Kristinës, Norës dhe prindërve të tij. Ngushëllimet më të sinqerta për profesor Arjanin. ”, tha shefi i shërbimit të Hermatologjisë Arben Ivanaj.

(d.xh/ Balkanweb)

Share: