Home Gjeo-Ekonomia Italia si paralajmerim i frikshem per Shqiperine, rasti Beneton si shembull dmthënës!

Italia si paralajmerim i frikshem per Shqiperine, rasti Beneton si shembull dmthënës!

Nga Klodian Tomorri

Qytetaret italiane mund te detyrohen t’i paguajne 23 miliarde euro familjes Benetton, nese qeveria e Romes do te anulloje koncesionin e Autostrades se Luleve.

Dy vjet me pare, e gjitha Italia u trondit nga shembja e nje ure ne qytetin e Genovas. Pjese e autostrades A10, e cila mirembahet me koncesion nga familja Benetton, ura Morandi u shemb duke shkaktuar 43 viktima dhe mbi 500 te plagosur. Tani, qe qeveria italiane po perpiqet te anulloje koncesionin pas zemerimit legjitim te qytetareve, kompania po kercenon me arbitrazh.

Ekspertet ne Itali thone se nese qeveria e Contes do te miratoje vendimin per heqjen e koncesionit, gjasat jane qe buxheti i shtetit te penalizohet. Kontrata e koncesionit i jep kompanise kauze te forte ne arbitrazh dhe anullimi nga ana e qeverise do te ishte shkelje e njeanshme. Ne fillim te vrasin, pastaj te bejne te paguash. Ose anasjelltas. Kjo eshte fatura e koncesioneve korruptive.

Ajo qe po ndodh ne Itali sot eshte paralajmerimi i asaj qe mund te ndodhe ne Shqiperi neser. Dhenia e te drejtave ekskluzive apo licencave monopol tek bizneset private pa gare dhe permes procedurave te dyshimta ligjore ka fature te rende. Italianet po e paguajne me jete dhe me para. Ne kemi filluar ta paguajme me para, shyqyr Zotit, deri tani jo me jete. Por rreziku eshte aty. Italia e tregoi.

Share: