Home Gjeo-Ekonomia Vijojnë tensionet mes dy shteteve/ Erdogan nuk ndalet: Emmanuel Macron është një...

Vijojnë tensionet mes dy shteteve/ Erdogan nuk ndalet: Emmanuel Macron është një barrë për Francën!

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, tha të premten se shpresonte që Franca të “çlirohet” së shpejti nga presidenti francez, Emmanuel Macron, duke e përshkruar atë si një barrë për Francën e cila po kalonte në kohë të rrezikshme.

Sipas Reuters, lidhjet midis Turqisë dhe Francës, të dy vendet anëtare të NATO-s, kanë qenë veçanërisht të tensionuara në muajt e fundit lidhur me ndryshimet në politikën mbi Sirinë dhe botimin e karikaturave të Profetit Muhamed në Francë.

“Macron është një barrë për Francën. Macron dhe Franca po kalojnë një periudhë shumë të rrezikshme”, u shpreh Erdogan para gazetarëve, duke iu referuar protestave në qytetet franceze.

“Shpresa ime është që Franca të ‘çlirohet nga problemi Macron’ sa më shpejt të jetë e mundur”, u shpreh ai.

Ankaraja dhe Parisi kanë shkëmbyer gjithashtu akuza për rolet e tyre në konfliktin e Nagorni-Karabakut.

Share: