Home Approccio Italo Albanese Vjen filmi i parë për Ilirët, bashkëpunim mes Italisë, Kroacisë dhe Sllovenisë

Vjen filmi i parë për Ilirët, bashkëpunim mes Italisë, Kroacisë dhe Sllovenisë

Shumë shpejt gjatë vitit të ardhshëm, do të mund të shohim një film të ri në ekranet e mëdha të kinemave shqiptare.

Aktori i njohur nga Kosova Fatmir Spahiu, i njohur si “Oki” te seriali shumë i dashur për publikun, “Kafeneja Jonë” ka bërë të ditur lajmin.

Përmes një postimi në llogarinë e tij në “Facebook” ka bërë të ditur, se produksioni “Buka” do të jetë pjesë e projektit filmik të titulluar “Illyricvm”.

Po ashtu aktori tregon, se producentja e filmit është Ankica Tilic, një emër i madh i kinematografisë evropiane, kurse regjisor dhe skenarist është Simon Bogojeviç Narath.

Aktori në postimin e tij ka falënderuar “Qendrën Kinematografike të Kosovës” për votimin e projektit, i cili do të jetë pjesë e koproduksionit në Kroaci, Sllovenisë, Italisë dhe Kosovës./https://korca-today.al/

Share: