Home Gjeo-Ekonomia Takime me Mitsotakis dhe Dendias, Rama sot në Greqi

Takime me Mitsotakis dhe Dendias, Rama sot në Greqi

Pas një vizite dy ditore në Turqi, kryeministri Edi Rama do të jetë sot në Greqi. Siç kanë raportuar mediat fqinje Rama do të pritet sot në një takim privat nga Ministri i Jashtëm Nikos Dendias.

Siç dihet gjithashtu, atëherë Kryeministri Kyriakos Mitsotakis do të ketë një darkë me Kryeministrin shqiptar, ku do të marrë pjesë edhe Ministri i Punëve të Jashtme, Dendias.

Axhenda:

Detajet e veprimit të përbashkët të Greqisë dhe Shqipërisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë do të përcaktohen në axhendën e diskutimeve të tyre.

Ata do të flasin gjithashtu për përcaktimin e EEZ midis tyre dhe përcaktimin e ujërave territoriale, si dhe zgjerimin deri në 12 milje që kërkon Greqia. /abcnews.al

Share: