Home Gjeo-Ekonomia Lufta mund të shpërthejë në çdo moment! Presidenti ukrainas i ‘bashkohet’ ushtarëve...

Lufta mund të shpërthejë në çdo moment! Presidenti ukrainas i ‘bashkohet’ ushtarëve në vijën e frontit ndërsa Rusia kryen…

Me kyçin e këmbës të zhytur thellë në llumin e zi të trashë, Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky lëviz vjedhurazi me trupat e tij në një skedar të vetëm nëpër luftërat e llogoreve dhe tuneleve që formojnë vijat e tensionuara të frontit në lindje të vendit.

Ndihet më shumë si fillimi i shekullit të 20-të sesa një konflikt modern, me ushtarë të lodhur e nervozë që kapin pushkët rreth tij ndërsa arrijnë në tokë të hapur, duke skanuar zonën për lëvizje në tokë pa ushtarë.

Ata njohin snajperë, të trajnuar me gjasë nga rusët dhe po kërkojnë një shans për të qëlluar, thonë se zyrtarët ukrainas. Më shumë se 20 shokë të tyre janë vrarë tashmë këtë vit. Një kërcitje arme në distancë prish qetësinë, duke i vendosur të gjithë në gatishmëri.

Kjo zonë afër Mariupol është një vend i rrezikshëm për t’u vizituar nga Presidenti i një vendi, por kjo nuk e ndalon Zelensky i cili i dha CNN qasje të paparë në udhëtimin e tij në vijat e frontit, ku ai këmbëngul të shkojë në pozicionet më përpara.

“Nëse vizitoj një bazë ushtarake, djemtë në front do të dëgjojnë për këtë dhe do të mendojnë se s’i kam harruar,” i tha Zelensky për CNN. “Ata duhet të dinë se kanë mbështetje politike.”

Zelensky, i veshur me një xhaketë dhe helmetë maskimi, duhet të vrapojë përtej tokës së hapur me sigurinë e tij presidenciale për të arritur mbulesën e hendekut.

Me trupat ruse që grumbullohen në anën e tyre të kufirit me Ukrainën, SHBA dhe aleatët e saj të NATO-s deklaruan mbështetje politike dhe ushtarake për Ukrainën. Zelensky i nxiti ata të forcojnë mbështetjen e tyre.

Pikë e re e vlimit në ngërç të gjatë

Për vite, konflikti brutal në Ukrainën lindore, midis forcave qeveritare ukrainase dhe separatistëve të mbështetur nga Rusia, ka qenë i mbyllur në një ngërç të tensionuar. Luftimet kryesore, të cilat kushtuan mijëra jetë që nga viti 2014, i kanë lënë vendin një bllokimi të rëndë. Pas aneksimit të Krimesë nga Rusia në 2014, luftimet shpërthyen në rajonin fqinj të Donbas – një zonë tjetër kryesisht rusishtfolëse e Ukrainës me rebelë që kërkojnë pavarësi nga Kievi.

Por mes tensioneve në rritje me Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre perëndimorë, forcat ruse janë parë përsëri në lëvizje përtej kufirit duke shkaktuar shqetësime se lufta mund të ringjallet.

Videot të filmuara me telefon celular të shfaqura tregojnë kolonat e blinduara ruse që drejtohen drejt kufirit ukrainas. Tanke dhe armë artilerie janë parë duke u transportuar me hekurudhë. Është raportuar gjithashtu një grumbullim në Krime.

Në Moskë, Kremlini thotë se lëvizjet e trupave janë brenda Rusisë, pjesë e një stërvitje ushtarake të planifikuar dhe nuk paraqet asnjë kërcënim.

Por në vijat e frontit, Presidenti ukrainas i tha CNN se një pushtim rus është një mundësi shumë reale për të cilën vendi i tij po përgatitet.

“Sigurisht. Ne e dimë atë, nga viti 2014 ne e dimë se mund të jetë çdo ditë,” tha ai.

“Ata janë gati, por ne jemi gjithashtu të gatshëm sepse jemi në tokën dhe territorin tonë,” tha.

Gjenerallejtënant Ruslan Khomchak, komandant i përgjithshëm i forcave të armatosura ukrainase, i tha CNN se rreth 50,000 trupa ruse tani janë mbledhur përtej kufirit rus dhe në Krime. Përveç kësaj, ka të paktën 35,000 separatistë të mbështetur nga Rusia në zonat e mbajtura nga rebelët e Ukrainës, tha ai.

Edhe para afrimit shqetësues aktual të trupave nën komandën e Moskës në pragun e Ukrainës, Zelensky bëri thirrje që SHBA t’i shesin armë, të tilla si raketa anti-tank “Javelin”. Këto armë tani janë dorëzuar, siç u bë e njohur në një bisedë telefonike me presidentin e atëhershëm Donald Trump.

Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken tha të dielën se ka “shqetësime reale” mbi veprimin e Rusisë. Në NBC, Blinken tha, “Pyetja është,” A do të vazhdojë Rusia të veprojë në mënyrë agresive dhe të pamatur? Nëse po, Presidenti [SHBA] ka qenë i qartë, do të ketë kosto, do të ketë pasoja”.

CNN raportoi të premten se SHBA po shqyrton dërgimin e anijeve luftarake në Detin e Zi në javët e ardhshme në një shfaqje të mbështetjes për Ukrainën.

Lëkundja drejt së ardhmes

Nga ajri, mbi llogoret me baltë, rrafshina në dukje e pafund e Ukrainës lindore pasohet nga qytete të shkatërruara dhe ngrehina industriale të ndryshkura të fabrikave të epokës Sovjetike që e bënë këtë rajon të shkatërruar nga lufta shtyllën kurrizore ekonomike të Ukrainës.

Helikopterët ushtarakë, MI-8 të vjetër shurdhues të zhvilluar për herë të parë gjatë epokës sovjetike, të pikturuar me kamuflazh luftarak jo të natyrshëm të gjallë, fluturojnë shpejt dhe ulen mbi fshat për të shmangur zjarrin në tokë.

Në bordin e helikopterit presidencial të plakur, i cili ruan një shkallë të rehatisë së veshur mirë, Zelensky bërtet mbi zhurmën e motorit se si SHBA janë një “mik i mirë” i Ukrainës, por që Presidenti Biden “duhet të bëjë më shumë”, për të penguar Rusinë dhe të ndihmojë që ky konflikt të përfundojë.

Më shumë armë, më shumë para për të luftuar dhe, ç’është më e rëndësishmja, më shumë mbështetje për t’u bashkuar me NATO-n, aleanca ushtarake perëndimore ku një sulm ndaj një anëtari i bën të gjithë të përgjigjen, shpjegoi ai.

“Nëse ata [SHBA] e shohin Ukrainën në NATO, ata duhet ta thonë drejtpërdrejt dhe ta bëjnë atë. Jo fjalë,” i tha Zelensky CNN.

Por shanset për këtë janë të pakta, mes shqetësimeve se lëvizja e Ukrainës më pranë anëtarësimit në NATO do të provokojë Moskën, duke ndezur ndoshta një konflikt më të gjerë.

“Ndoshta keni të drejtë”, përgjigjet Zelensky.

“Por çfarë po ndodh tani? Çfarë bëjmë këtu? Çfarë bëjnë njerëzit tanë këtu? Ata luftojnë.”

Në vijën e frontit, Zelensky drejtoi një minutë heshtje për të rënët.

360grade.al

Share: