Home KRYESORE SPAK kërkon konfiskimin e 82.4mln lekë pasuri të Moisi e Florian Habilajt

SPAK kërkon konfiskimin e 82.4mln lekë pasuri të Moisi e Florian Habilajt

Prokuroria e Posaçme kundër krimit të Organizuar dhe korrupsionit (SPAK), kërkon konfiskimin e pasurive të familjes Habilaj me vlerë 82.4 milionë lekë.

Bëhet fjalë për pasuri të paluajtshme  si apartamente, ndërtesa, garazh të cilat ndodhen në qytetin e Vlorës.

Pasuritë janë të regjistruara në emrin e Artan Habilajt, Ciko Habilajt, Moisi Habilajt, Fl;rian Habilajt,  Zenepe Habilajt dhe Klementina Habilajt.

Në total kërkohet konfiskimi i 7 apartamenteve, një ndërtese me sipërfaqe 156 metër katror, dy njësive, dy ndërtesave, 1 garazhi dhe një trualli me sipërfaqe me 580 metër katror.

Më herët SPAK kërkoi në total 63 vite burg për grupin kriminal Habilaj, pasi mbi ta rëndojnë akuzat e kultivimit dhe trafikimit të lëndëve narkotike në kuadër të grupit kriminal.

Kujtojmë se Moisi Habilaj prej kohësh ndodhet në arrati dhe është shpallur në kërkim ndërkombëtar./Opinion.al

Share: