Home Gjeo-Ekonomia Inteligjenca Perëndimore zbulon ç’po ndodh në Kremlin: Putini po gënjehet për luftën,...

Inteligjenca Perëndimore zbulon ç’po ndodh në Kremlin: Putini po gënjehet për luftën, elita po mendon komplotin

Agjencitë perëndimore të inteligjencës po bëjnë një luftë psikologjike mbi Ukrainën drejtpërdrejt me presidentin rus Vladimir Putin, një ekspert në këtë zhanër, i cili tani po merr efektivisht një dozë të ilaçeve të tij.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj po pikturojnë një pamje të një ushtrie ruse të rrënuar, të demoralizuar dhe jofunksionale duke marrë humbje katastrofike në fushën e betejës dhe në të njëjtën kohë po krijojnë një vizion të tensionit politik në rritje brenda Kremlinit. Ata pretendojnë se lideri rus është i izoluar, i këshilluar keq dhe i mungon inteligjenca e vërtetë se sa keq po shkon lufta.

Qeveritë perëndimore po e pengojnë Putinin të përcaktojë narrativën e luftës — ashtu siç bënë përpara fillimit të saj, kur inteligjenca e tyre e deklasifikuar me saktësi e quajti një pushtim, shumë ekspertë gjeopolitikë mendonin se nuk kishte gjasa.

Është një pozicion i vështirë për një udhëheqës rus, i cili shpesh ka vendosur vetë një luftë informacioni, veçanërisht gjatë ndërhyrjes në zgjedhjet e SHBA-së dhe Evropës. Detajet e jashtëzakonshme të vlerësimeve të deklasifikuara të inteligjencës duhet të jenë veçanërisht të turpshme për Putinin, një ish-oficer i KGB-së dhe shef i inteligjencës. Dhe ata lënë të hapur mundësinë që agjencitë perëndimore të inteligjencës të kenë kapacitetin për të parë thellë përpjekjet luftarake të Kremlinit dhe politikën e brendshme, gjë që ka të ngjarë të zemërojë liderin rus dhe mund të hapë çarje të mëtejshme në regjimin e tij.

Gatishmëria e qeverive perëndimore për të qenë kaq të hapura për atë që po shohin brenda Ukrainës dhe Moskës, ka habitur edhe disa spiune veteranë.

“Kjo i bën profesionistët e inteligjencës, madje edhe ish-si unë, nervozë, sepse, natyrisht, është kaq e rrënjosur tek ne për të mbrojtur burimet dhe metodat,” i tha të enjten Ana Cabrera të CNN, Steve Hall, ish-shefi i operacioneve ruse për CIA-n.

Një pjesë e intrigës për përballjen e SHBA-së me Putinin dhe këndvështrimin e inteligjencës po ushqehet nga vetë natyra e komunitetit të fshehtë. Të huajt nuk kanë asnjë mënyrë për të vlerësuar në mënyrë të pavarur saktësinë e plotë të informacionit që jepet në opinionin publik nga udhëheqësit e tyre. Pra, ne nuk e dimë se nga vjen e gjitha apo nga kush. Por sigurisht, kjo është çështja, dhe po i mban rusët të hamendësojnë gjithashtu.

Historia e brendshme e luftës

Inteligjencat perëndimore dhe ajo ukrainase kanë luajtur një rol efikas në menaxhimin e luftës, duke bërë që dështimet e Putinit të ishin më të mëdha se sa parashikohej. Një nga shefat më tëlartë të spiunazhit të Britanisë, Jheremy Fleming, ka thënë se Putini kishte nënvlerësuar luftën dhe rezistencën e popullit ukrinas, duke besuar te supermarcia numerike dhe reputacioni i ushtrisë së tij.

“Ne kemi parë ushtarë rusë të demoralizuar dhe që refuzojnë të zbatojnë urdhrat. Ata sabotojnë pajisjet e tyre luftarake dhe madje, ka nga ata që rrëzojnë aksidentalisht avionët”, tha Fleming.

Një zyrtar tjetër, ka thënë për CNN se Putini po “dezinformohet” nga këshilltarët për atë se sa keq po performon ushtria ruse dhe ndikimi i sanksioneve në ekonomi. Drejtoresha e komunikimit e Shtëpisë së Bardhë, Kate Bedingfield, tha për mediat se këshilltarët e liderit rus kishin “shumë frikë t’i tregonin të vërtetën”. Ajo tha se tani kishte një “tension të vazhdueshëm” midis Putinit dhe udhëheqjes së tij ushtarake.

Të mërkurën, kjo rrjedhë e re e vlerësimeve të deklasifikuara u bë kryefjalë. Të enjten, presidenti Joe Biden u pyet për këtë gjë, gjatë një takimi publik, ku u përgjigj.

“Ka shumë spekulime,” tha Biden, megjithëse sigurisht që spekulimet ishin nxitur nga informacioni që Shtëpia e Bardhë kishte lejuar në domenin publik. I pyetur se sa keq po keqinformohej Putini nga këshilltarët e tij, Biden u përgjigj: “Unë nuk po e them këtë me siguri — ai duket se po izolohet dhe ka disa indikacione se ai ka pushuar nga puna ose ka vënë në arrest shtëpie disa prej këshilltarëve”.

Krijimi i një tabloje të një lufte të dështuar gjithashtu ndihmon në ruajtjen e mbështetjes për qëndrimin e ashpër perëndimor kundër Putinit. Mund të përmirësojë gjithashtu moralin midis ukrainasve që po i rezistojnë sulmit të Rusisë. Dhe kjo u jep liderëve perëndimorë një hapje politike për të argumentuar se politikat e tyre po funksionojnë ndërsa menaxhojnë opinionin publik mbi luftën.
Duke dhënë një vështrim në amullinë midis trupave ruse, aleatët mund të jenë në gjendje të ndërtojnë presion të brendshëm politik mbi Kremlinin. Duke pasur parasysh shtypjen e mediave të pavarura nga qeveria e Moskës, do të ketë pak iluzione se populli rus do të dëgjojë versionin amerikan të ngjarjeve, edhe pse rusët e rinj të teknologjisë me fjalëkalime VPN që lejojnë aksesin në shërbimet e huaja të internetit mund të kenë.
Por një daulle poshtërimi për Rusinë mund të mbjellë më tej përçarje brenda elitave ushtarake, politike dhe të inteligjencës. Ditët e fundit, pothuajse është dukur sikur zyrtarët perëndimorë, duke diskutuar kaq hapur situatën në luftë, janë përpjekur t’i drejtohen drejtpërdrejt Putinit dhe këshilltarëve të tij.

Komplikimet e një strategjie të drejtuar nga inteligjenca

Një zyrtar i inteligjencës, i identifikuar si Hall, ka treguar se cfarë po ndodh me të vërtetë në Rusi.

“Ata po heqin celularët e tyre dhe po përpiqen të komunikojnë me njëri-tjetrin, të dy taktikisht, “Ku jeni? Ku është njësia juaj?” dhe ndoshta edhe në shtëpi në Moskë. Kjo e bën vërtet të lehtë mbledhjen,” tha Hall.
“Dhe pastaj, është një vendim interesant politik të thuhet, shikoni, ndoshta ia vlen t’u tregojmë rusëve se sa të mirë jemi në mbledhjen e këtyre gjërave, në mënyrë që t’u bëjmë fjalë qytetarëve të të dy vendeve, qytetarëve të botës, se çfarë është po ndodh vërtet në ushtrinë ruse tani”, shtoi Hall.
“Është një vendim interesant, por ka qenë shumë ndriçues”.
Megjithatë, ka arsye për kujdes në interpretimin e luftës vetëm bazuar në vlerësimet e deklasifikuara të Perëndimit.
Inteligjenca, sipas përkufizimit, është një biznes i turbullt. Informacioni për operacionet ruse në Ukrainë dhe izolimi i dukshëm i Putinit në Moskë i tregojnë botës së jashtme vetëm se çfarë duan të nxjerrin shërbimet e inteligjencës perëndimore. Prandaj, nuk ka asnjë mënyrë që të huajt të dinë nëse këto fotografi japin pamjen e plotë apo më selektive.

360grade.al

Share: