Home Gjeo-Ekonomia Putin kërcënoi me përdorimin e armëve bërthamore, vijon me paralajmërime për Perëndimin:...

Putin kërcënoi me përdorimin e armëve bërthamore, vijon me paralajmërime për Perëndimin: Unë nuk po bëj bllofin

Presidenti Putin paralajmëroi sot se Rusia do të përdorë armë bërthamore për të mbrojtur territorin e saj dhe njoftoi mobilizimin e pjesshëm të forcave të saj rezervë në një përshkallëzim të luftës në Ukrainë.

“Kur integriteti territorial i vendit tonë kërcënohet, për të mbrojtur Rusinë dhe popullin tonë, ne me siguri do të përdorim të gjitha mjetet që kemi në dispozicion, ky nuk është një bllof”, tha Putin në një fjalim që u transmetua drejtpërdrejt në televizionin shtetëror këtë mëngjes.

Komentet e tij erdhën pasi zyrtarët e instaluar nga Moska në rajonet Donetsk, Kherson, Luhansk dhe Zaporizhzhya të Ukrainës thanë se do të organizonin referendume në ditët në vijim për ndarjen nga Ukraina dhe bashkimin me Rusinë.

Shumë fluturime jashtë Rusisë u shitën këtë pasdite me çmim deri në 120,000 rubla (1,700 £) pas njoftimit të Putinit.

Udhëheqësit botërorë, përfshirë presidentin Biden dhe presidentin Zelensky, do t’i drejtohen asamblesë së përgjithshme të OKB-së në një seancë që ka të ngjarë të dominohet me fokus në luftën në Ukrainë.

Në fjalimin e tij të parë kombëtar që kur dërgoi trupa në Ukrainë në shkurt, Putin akuzoi gjithashtu zyrtarë të lartë të paidentifikuar nga vendet anëtare të NATO-s për ngritjen e mundësisë së “përdorimit të armëve bërthamore të shkatërrimit në masë kundër Rusisë”, duke thënë: Agresive anti-ruse, politika e Perëndimit i ka kaluar të gjitha limitet. Ata që na shantazhojnë me armë bërthamore duhet të dinë se era mund të kthehet në drejtimin tjetër.

Sergei Shoigu, ministri i mbrojtjes, tha pas fjalimit të Putinit se 300,000 rezervistë do të rekrutohen në forcat e armatosura.

Putin shtoi se “qëllimi kryesor” i Rusisë për “çlirimin” e popullit të rajonit të Donbasit në Ukrainën lindore “mbetet pa ndryshim”.

Presidenti rus tha se masa për të thirrur rezervistët ishte e nevojshme për të “mbrojtur atdheun, sovranitetin dhe integritetin territorial” dhe për të “çliruar” ukrainasit nga ai që e përshkroi si “regjim nazist” në Kiev.

“Unë besoj në mbështetjen tuaj”, tha Putin në fund të fjalimit të tij./The Times

Share: