Home Approccio Italo Albanese Meloni pas përfundimit të samitit: Italia mbështet integrimin e Shqipërisë në BE

Meloni pas përfundimit të samitit: Italia mbështet integrimin e Shqipërisë në BE

Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni ka dhënë një deklaratë për mediat pas përfundimit të samitit të BE-Ballkani Perëndimor që u mbajt këtë të martë në Tiranë.

Gjatë fjalës së saj, Meloni u shpreh se mbështet integrimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Europian.

“Integrimi/anëtarësimi i vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE vlen për Shqipërinë, Bosnjen, etj. Ne sigurisht që e mbështesim anëtarësimin e tyre. Janë hapa që bëhen nga të dyja palët dhe që kërkojnë kohë”, tha Meloni./Opinion.al