Home Gjeo-Ekonomia Djegia e Kuranit në Suedi/ Ambasada amerikane paralajmëron për rrezikun e një...

Djegia e Kuranit në Suedi/ Ambasada amerikane paralajmëron për rrezikun e një sulmi terrorist

Një paralajmërim për sulm terrorist në Suedi është shpërndarë nga ambasada amerikane, pas incidentit me djegien e Kuranit disa ditë më parë.

Megjithatë, sipas policisë së sigurisë në vend, situata është në kontroll dhe rreziku për një sulm real është i largët.ADVERTISING

Më 21 janar, një politikan i ekstremit të djathtë në Suedi ka djegur një kopje të Kuranit, librit të shenjtë islamik, jashtë Ambasadës turke në Stokholm. Në lejen që Rasmus Paludan kishte marrë nga policia, kishte shkruar se protesta e tij ishte “kundër Islamit” dhe “kundër përpjekjeve të presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan për të ndikuar lirinë e shprehjes në Suedi”.

Incidenti ka shkaktuar zemërim dhe protesta në botën myslimane, ndërsa Erdogan ka njoftuar Suedinë që të mos presë mbështetje nga Turqia për anëtarësim në NATO.

Suedia dhe Finlanda, me dekada, kanë qenë ushtarakisht neutrale. Por, lufta e Rusisë në Ukrainë ka ndryshuar pikëpamjet e tyre për sigurinë.

Suedia e ka dënuar incidentin duke thënë se “provokimet islamofobike janë të tmerrshme”. Por, ministri i saj i Jashtëm, Tobias Billstrom, ka shkruar në Tëitter se “Suedia ka një liri të madhe të shprehjes”.

Top Channel

Share: