Home Gjeo-Ekonomia Kina bën thirrje për armëpushimin e luftës Rusi-Ukrainë

Kina bën thirrje për armëpushimin e luftës Rusi-Ukrainë

Kina ka përsëritur thirrjet e saj për një zgjidhje politike të konfliktit të Ukrainës në përvjetorin e një viti të pushtimit të Rusisë, pasi Pekini është nën presion në rritje nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj për partneritetin në rritje me Moskën.

Në një letër pozicioni të publikuar rishtazi të premten, Ministria e Jashtme e Kinës bëri thirrje për rifillimin e bisedimeve të paqes, fundin e sanksioneve të njëanshme dhe theksoi kundërshtimin e saj ndaj përdorimit të armëve bërthamore, një qëndrim që udhëheqësi kinez Xi Jinping ua komunikoi udhëheqësve perëndimorë vitin e kaluar.

Dokumenti 12-pikësh është pjesë e përpjekjeve më të fundit të Pekinit për ta paraqitur veten si një ndërmjetës neutral i paqes, pasi ai përpiqet të balancojë marrëdhëniet e tij “pa kufij” me Moskën dhe prishjen e lidhjeve me Perëndimin ndërsa lufta zvarritet.

Konflikti dhe lufta nuk i sjell dobi askujt. Të gjitha palët duhet të qëndrojnë racionale dhe të ushtrojnë përmbajtje, të shmangin ndezjen e flakëve dhe rëndimin e tensioneve dhe të parandalojnë që kriza të përkeqësohet më tej apo edhe të dalë jashtë kontrollit”, thuhet në gazetë./opinion.al

Share: