Home KRYESORE Berisha përfshiu logon e PD në koalicionin me Metën, reagon Alibeaj: Është...

Berisha përfshiu logon e PD në koalicionin me Metën, reagon Alibeaj: Është në kufijtë e veprës penale, Celibashi të marrë masa urgjente për…

Enkelejd Alibeaj ka reaguar në lidhje me kërkesën e depozituar sot për regjistrimin e koalicionit Meta-Berisha për zgjedhjet lokale të 14 majit.

Në një postim në Twitter, Alibeaj u shpreh se përfshirja e logon dhe siglës së PD në këtë kërkesë nga Berisha, është në kufijtë e një vepre penale.

Ai ka kërkuar nga kryekomisioneri i KQZ të marrë masa urgjente për të shmangur regjistrimin e një koalicioni që përdor në mënyrë të paligjshme logon dhe simbolet e PD.

Postimi i plotë:

Depozitimi në KQZ për regjistrimin e koalicionit “Bashkë fitojmë” përmban një shkelje të rëndë lidhur me përdorimin e siglës dhe emrit të PD. Ky përdorim, i shkruar në një dokument zyrtar që ndodhet aktualisht në KQZ, është në kufijtë e një vepre penale
PDSH nuk është regjistruar ende në KQZ, kjo falë tifozerisë politike të drejtuesit të saj. Në cilësinë si kryekomisioner, Celibashi duhet të marrë masa urgjente për të shmangur regjistrimin e një koalicioni që përdor në mënyrë të paligjshme logon dhe simbolet e PD.
Partia Demokratike mbetet në pritje të vendimit të nesërm të KAS. Çdo përdorim juridik në KQZ apo në institucione të tjera i emrit, siglës apo logos së saj është shkelje e Kodit Zgjedhor dhe mashtrim për zgjedhësit.

Capture
Share: