Home KRYESORE TI ME JE POEZI!

TI ME JE POEZI!

Nga Arta Zajmi

Ne faqe te librave
Me shfaqesh ti,
Ti me je poezi!
Aty nder vargje,shoh cdohere..
Portretin tend ,fytyreqeshur.
Fuqishem ndjenja,ze radhen
Per ta dremitur te shkuaren…
Nuk eshte enderr,ate qe e ndiej o njeri..
Por thelb i bukur i vargut,ne poezi.
E embel behet jeta ne dritherimen e saj…
Kuptim i jep vargut TI dhe vetem TI!
Arome e bukur lulesh ndihet ne cdo cep,
Ne porten e stines ,gjalleron pranvere e re..
Ti me je lulja me e bukur e kopshtit tim.
Ti me je varg i gjalle i.poezise…
Te ndiej ne zerin tend gazmor….
Ne puthjet mikloshe,te rralla perhere..
Je bukuri e stines,je pranvere
E imja dashuri!
Ne cdo varg ,te tretur…
Je dashuri,imja poezi!

Arta
Pranvere,21.03..2023
Gezuar diten e poezise!

Share: