Home Gjeo-Ekonomia Elon Musk vizitë në Izrael, presidenti Herzog kritika miliaraderit: Platforma juaj e...

Elon Musk vizitë në Izrael, presidenti Herzog kritika miliaraderit: Platforma juaj e mbushur me urrejtje kundër hebrenjve

– Elon Musk, i cili aktualisht është në qendër të kritikave për miratimin e një teorie konspirative antisemitike dhe akuzave më të gjera për urrejtje që lulëzon në platformën e tij të mediave sociale X, vizitoi Izraelin, zhvilloi takime me udhëheeqësit kryesore si dhe pa nga afër një kibutz, ( komunitet) të sulmuar nga militantët e Hamasit.

Miliarderi u takua me presidentin izraelit Isaac Herzog, i cili e qortoi për përmbajtjen në platformën e njohur më parë si Tëitter, dhe u bashkua me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu për një turne në kibbutz Kfar Azza, një fshat rural që militantët e Hamasit sulmuan më 7 tetor në një sulm vdekjeprurës që nisi luftën. I veshur me një jelek mbrojtës dhe i shoqëruar nga një falangë e personelit të sigurisë ndërsa binte shi, Musk përdori telefonin e tij për të bërë foto ose video të shkatërrimit, sipas videos së publikuar nga zyra e Netanyahut. Vizita e Musk erdhi pasi Izraeli dhe Hamasi arritën një marrëveshje për të zgjatur një armëpushim për dy ditë të tjera. Drejtori ekzekutiv dhe kryeministri i Tesla-s vizituan shtëpitë e dëmtuara të viktimave, duke përfshirë familjen e Abigail Edan, një vajzë 4-vjeçare me kombesi izraelito-amerikane.

“Ishte e bezdisshme të shikoje skenën e masakrës,” tha Musk në një bisedë me Netanyahun e transmetuar në X. Ai tha se ishte i shqetësuar nga video dhe fotot që kryeministri i tregoi atij për vrasjet e civilëve, përfshirë fëmijë.

“Platformat që ju drejtoni, për fat të keq, kanë një rezervuar të madh urrejtjeje, urrejtjeje ndaj hebrenjve dhe antisemitizmit. Urrejtja ndaj hebrenjve ndikon në sjelljen e njerëzve në shumë vende të botës dhe ju keni një rol të madh për të luajtur në këtë”, tha Herzog.

Sipas zyrës së shtypit të presidentit izraelit, pronari i X u përgjigj se kishte qenë një ditë e vështirë emocionalisht pas turneut dhe se duhet bërë gjithçka që është e nevojshme për të ndaluar urrejtjen.

360grade.al

Share: