Home Gjeo-Ekonomia Kërkesa e Suedisë për anëtarësim në NATO i paraqitet parlamentit turk për...

Kërkesa e Suedisë për anëtarësim në NATO i paraqitet parlamentit turk për votim

Pas shqyrtimit nga Komisioni Evropian, kërkesa e Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n do t’i paraqitet parlamentit në Ankara për votim. Megjithatë, ende nuk është caktuar një datë për votim. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg përshëndeti hapin dhe tha se NATO do të forcohet nga anëtarësimi suedez. “Ne gjithashtu mezi presim të mirëpresim Suedinë si aleate shumë shpejt”, postoi Stoltenberg në X, dikur Twitter.

Përveç Turqisë, vetëm parlamenti i Hungarisë duhet të ratifikojë pranimin e Suedisë në aleancën perëndimore. Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, i cili nënshkroi protokollin e anëtarësimit në fund të tetorit pas një mosmarreveshjeje të gjatë, pritet të mbërrijë të nesër në Berlin. Turqia bllokoi pranimin e Suedisë për muaj me radhë me arsyetimin se Suedia po dështonte në pikëpamjen e saj për të vepruar kundër “organizatave terroriste” që veprojnë nga territori suedez.

Partia e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) dhe Njësitë e Mbrojtjes Popullore (YPG) me qendër në Siri janë në fokusin e shqetësimeve të Ankarasë. Suedia, së bashku me Finlandën, aplikuan për t’u anëtarësuar në NATO në maj 2022, disa javë pas pushtimit rus të Ukrainës. Finlanda u anëtarësua në aleancë si anëtari i saj i 31-të në fillim të prillit.

360grade.al

Share: