Home Gjeo-Ekonomia Macron bisedë telefonike me Netanyahun, kritika për numrin e lartë të viktimave...

Macron bisedë telefonike me Netanyahun, kritika për numrin e lartë të viktimave civile

Presidenti i Francës kritikoi numrin e lartë të viktimave civile në operacionin ushtarak të Izraelit gjatë një bisede telefonike me Benjamin Netanyahu.

Ndërsa përsëriti të drejtën e Izraelit për të mbrojtur veten, Emmanuel Macron i tha Netanyahu se ishte nevojë absolute për të dalluar terroristët nga popullsia dhe për të ofruar mbrojtje efektive për civilët, sipas Sky News.Macron përsëriti gjithashtu rëndësinë e vendosjes së një armëpushimi të menjëhershëm humanitar që çon në një armëpushim.

Nuk është hera e parë që presidenti francez bën komente të kësaj natyre, pasi i ka bërë thirrje Izraelit të ndalojë bombardimin e Gazës në fillim të këtij muaji dhe duke thënë se shpreson që SHBA dhe Britania e Madhe t’i bashkohen atij për të apeluar për një armëpushim.

360grade.al

Share: