Home Gjeo-Ekonomia Stoltenberg: Duhet të përgatitemi për lajme të këqija nga Ukraina

Stoltenberg: Duhet të përgatitemi për lajme të këqija nga Ukraina

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka paralajmëruar se aleanca ushtarake perëndimore duhet të përgatitet për lajme të këqija nga fronti ukrainas, pasi Kievi vazhdon të mbrohet kundër një pushtimi gjithëpërfshirës rus.

“Luftërat zhvillohen në faza. Ne duhet të mbështesim Ukrainën në kohë të mira dhe të këqija”, tha Stoltenberg në një intervistë për televizionin gjerman ARD.

“Ne gjithashtu duhet të përgatitemi për lajme të këqija”, shtoi Stoltenberg.https://2e42bc78eb308d6c1c5c508152075cf8.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-40/html/container.html

Komentet e tij vijnë ndërsa aleatët perëndimorë debatojnë për municionet dhe ndihmën financiare për Ukrainën dhe ndërsa Moska rrit numrin e trupave të saj.

Të premten, presidenti i Rusisë, Vladimir Putin nënshkroi një dekret për rritjen e numrit të ushtarëve me rreth 170.000, në një total prej 1.3 milionë.

Linjat e betejës kanë lëvizur pak në muajt e fundit, pavarësisht kundërsulmimit të Kievit gjatë verës. Por ukrainasit përdorën raketa lundrimi për të shtyrë flotën ruse në Detin e Zi dhe për të shkaktuar dëme thellë brenda territorit rus.

“Këto janë fitore të mëdha edhe pse ata nuk arritën të lëvizin vijën e parë”, tha Stoltenberg në intervistë.

Ai u bëri thirrje anëtarëve të NATO-s të rrisin prodhimin e municioneve, duke u ankuar për gjendjen e fragmentuar të industrisë evropiane të mbrojtjes.

“Ne nuk mund të punojmë së bashku aq ngushtë sa duhet”, tha Stoltenberg, duke u kërkuar qeverive që të shikojnë përtej interesave të tyre kombëtare në pamjen më të gjerë.

“Fitorja e Putin nuk do të ishte vetëm një tragjedi për Ukrainën, por edhe një rrezik për aleatët e tjerë. Sa më shumë ta mbështesim Ukrainën, aq më shpejt do të përfundojë lufta”, tha ai.

Top Channel

Share: