Home Gjeo-Ekonomia Protestuesit thirrje Netayahut të pranojë marrëveshjen për lirimin e pengjeve

Protestuesit thirrje Netayahut të pranojë marrëveshjen për lirimin e pengjeve

Mijëra njerëz demonstruan të shtunën në Izrael duke kërkuar lirimin e pengjeve nga Hamasi në Rripin e Gazës, ndërsa disa kërkuan dorëheqjen e qeverisë Netanyahu.

Të afërmit e pengjeve kanë akuzuar kryeministrin Benjamin Netanyahu për pengimin e negociatave për të arritur një marrëveshje që mund t’i kthejë pengjet, tha në një fjalim nëna e një të riu izraelit që mbahet rob në Rripin e Gazës.

https://youtube.com/watch?v=WGb0wiooKZw%3Ffeature%3Doembed

Në një tubim të mbajtur në Tel Aviv, shumë demonstrues kërkuan dorëheqjen e qeverisë dhe shpalljen e zgjedhjeve. Qindra protestues bllokuan rrugët kryesore të qytetit dhe të paktën shtatë u arrestuan nga policia.

Demonstrata për lirimin e pengjeve u mbajtën gjithashtu në Jerusalem dhe Haifa 127 ditë pas fillimit të luftës, e cila u ndez nga një sulm i paprecedentë i Hamasit në të cilën humbën jetën 1200 njerëz.

Izraeli u përgjigj duke goditur nga ajri Rripin e Gazës, të ndjekur nga operacionet tokësore. Më shumë se 28,000 palestinezë janë vrarë gjatë operacioneve ushtarake izraelite në Rripin e Gazës, sipas një raporti të ministrisë së shëndetësisë në enklavën palestineze të kontrolluar nga Hamasi.

Gjatë një armëpushimi të shkurtër në nëntor, 105 pengje u liruan në këmbim të 240 palestinezëve të mbajtur në burgjet izraelite. Megjithatë, që atëherë, asnjë fije shprese nuk është shfaqur për familjet e pengjeve të mbetura, të cilët janë në ankth për fatin e të dashurve të tyre.

Autoritetet izraelite vlerësojnë se të paktën 30 nga 136 pengjet kanë vdekur.

360grade.al

Share: