Home Gjeo-Ekonomia Blinken kritikon ashpër Izraelin: Ushtarët duhet të dalin nga Gaza, po humbin...

Blinken kritikon ashpër Izraelin: Ushtarët duhet të dalin nga Gaza, po humbin jetën civilë të pafajshëm! Presim plan të besueshëm

Rafah është bastioni i fundit i Hamasit. Ky është paralajmërimi që bën Izraeli përpara fillimit të ofensivës në Rafah më qëllim pushtimin e tij dhe kthimin e pengjeve izraelite.

Gjatë orëve të fundit Tel-Avivi ka detyruar popullsinë civile të Rafah që të zhvendoset. Janë afro 300 mijë persona që po largohen nga Rafah. Banorët e zhvendosur ndodhen në qiell të hapur dhe kërkojnë mbështetje për strehim.

Sakaq forcat izraelite po luftojnë kundër militantëve palestinezë në të gjithë Rripin e Gazës, duke përfshirë edhe disa pjesë të veriut të shkatërruar, të cilën ushtria tha se e kishte spastruar muaj më parë, por Hamasi ka shfrytëzuar një vakum sigurie për t’u rigrupuar. Ndërkohë sirenat e alarmit u dëgjuan edhe në pjesën veriore të Izraelit në kufi me Libanin.

Izraeli nuk ka ofruar ende një plan të detajuar për qeverisjen e pasluftës në Gaza, duke thënë vetëm se do të mbajë kontroll të hapur të sigurisë mbi enklavën bregdetare, e cila është shtëpia e rreth 2.3 milionë palestinezëve.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka hedhur poshtë planet e pasluftës të propozuara nga Shtetet e Bashkuara për Autoritetin Palestinez, i cili administron pjesë të Bregut Perëndimor të pushtuar nga Izraeli, për të qeverisur Gazën me mbështetjen e vendeve arabe dhe myslimane.

Këto plane varen nga përparimi drejt krijimit të një shteti palestinez, diçka që qeveria e Netanyahut është thellësisht kundër.

360grade.al

Share: