Home Gjeo-Ekonomia Hamasi drejt pranimit të rezolutës së OKB për armëpushimin/ SHBA e quan...

Hamasi drejt pranimit të rezolutës së OKB për armëpushimin/ SHBA e quan shenjë shpresëdhënëse

Hamasi ka pranuar një rezolutë të OKB-së që mbështet një plan për t’i dhënë fund luftës me Izraelin në Gaza dhe është i gatshëm të negociojë detajet, tha të martën, një zyrtar i lartë i grupit militant palestinez, në atë që Sekretari amerikan i Shtetit e quajti një shenjë shpresëdhënëse.

Por ndërmjetësit e Katarit dhe Egjiptit nuk kanë marrë përgjigje zyrtare nga Hamasi apo Izraeli për propozimin e armëpushimit të mbështetur nga OKB, tha një zyrtar. Diskutimet që prekin gjithashtu planet e pasluftës për Gazën do të vazhdojnë gjatë dy ditëve të ardhshme, tha Sekretari i Shtetit Antony Blinken në Tel Aviv pas bisedimeve me udhëheqësit izraelitë.

Blinken u takua me zyrtarë izraelitë të martën në një përpjekje për t’i dhënë fund luftës ajrore dhe tokësore izraelite tetë-mujore kundër Hamasit që ka shkatërruar Gazën, një ditë pasi propozimi i Presidentit Joe Biden për një armëpushim u miratua nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së.

Përpara udhëtimit të Blinken, Izraeli dhe Hamasi të dy përsëritën pozicionet e vijës së ashpër që kanë prishur raundet e mëparshme të ndërmjetësimit të armëpushimit, ndërsa Izraeli ka vazhduar me sulmet në Gazën qendrore dhe jugore, ndër më të përgjakshmet e luftës.

360grade.al

Share: