Home KRYESORE Vitamina “e panjohur” që jep jetëgjatësi, ushqimet që e përmbajnë

Vitamina “e panjohur” që jep jetëgjatësi, ushqimet që e përmbajnë

Ne tashmë i dimë vetitë e dobishme të vitaminës C dhe vitaminës D në mbrojtjen e trupit, megjithatë, vitamina E , një vitaminë jo aq e njohur gjerësisht, ka një rol kyç në jetëgjatësinë dhe ruajtjen e një pamjeje rinore.

Si një antioksidant i fuqishëm, vitamina E përfshin komponime të ndryshme të dobishme për trupin. Sipas një rishikimi në revistën Free Radical Research, ai ka aftësinë të largojë radikalet e lira nga trupi ynë, të cilat dëmtojnë qelizat dhe shkaktojnë sëmundje duke rritur nivelet e stresit oksidativ.

Por përfitimet e tij nuk ndalen këtu.

Marrja sistematike e vitaminës E gjithashtu përmirëson reaksionet imune. Sipas një rishikimi të botuar në revistën Nutrients , vitamina E ndihmon në rregullimin e prodhimit dhe funksionimit të një numri të qelizave të bardha të gjakut përgjegjës për luftimin e infeksioneve. Së fundi, vetitë e tij antioksidante kontribuojnë gjithashtu në luftën kundër alergjive, sipas materialeve të tjera kërkimore.

Lëkurë e shëndetshme dhe rinore

Vitamina E gjithashtu krijon një barrierë mbrojtëse rreth lëkurës kundër fotoplakjes UV, sipas Journal of Molecular Medicine. Por gjithashtu mbron në mënyrë efektive kundër kushteve të tjera të lëkurës, të tilla si ekzema, vitiligo dhe aknet, sipas një meta-analize të publikuar në PLoS One.

Kocka të forta

Sipas studimeve të ndryshme, osteoporoza mund të parandalohet edhe me sasi të mjaftueshme të vitaminës E. Por përveç përkeqësimit të kockave, një gjendje tjetër që shfaqet me pleqërinë është sarkopenia. Sipas një rishikimi të publikuar në Nutrition Research, vitamina E mund të vonojë humbjen e masës dhe forcës së muskujve, si dhe të përmirësojë rigjenerimin e muskujve.

Shëndeti kardiovaskular

Sipas një meta-analize të publikuar në Journal of Human Hypertension, administrimi i vitaminës E funksionon si një rregullator i presionit sistolik të gjakut . Përveç kësaj, sipas një studimi tjetër, ndihmon në luftimin e inflamacionit dhe rregullimin e niveleve të lipideve në gjak, duke reduktuar rrezikun e aterosklerozës.

Megjithatë, siç theksojnë studiuesit e një studimi të publikuar në Cureus , ende nuk ka prova të mjaftueshme për të vërtetuar se marrja e vitaminës E çon në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare apo edhe vdekjen nga sëmundjet e zemrës.

Ushqimet e pasura me vitaminë E

Farat e lulediellit: 10 mg për racion
Bajame: 7,3 mg për racion
Lajthi: 4,3 mg për racion
Kikirikë: 2,4 mg për racion
Avokado: 2,1 mg për porcion
Piper i kuq i ëmbël ( i papërpunuar): 1,9 mg për racion
Salmon: 2 mg për racion
Troftë: 2 mg

Top Channel

Share: