Home 2016 February 13

Daily Archives: 13 February, 2016

A të kam thënë ndonjëherë?

Nga Rita Petro A të kam thënë ndonjëherë A të kam thënë ndonjëherë Se dua të vdes në pranverë Bashkë me ty, Përkundur në një shtratlisharës Varur në degën e...

Perse vjen Xh. Kerry ne Tirane?

Nga Prof. Dr. Lisen Bashkurti Brenda pak javesh, kryediplomati amerikan, Xhon Kerry viziton dy kryeqytetet shqiptare-Prishtinen dhe Tiranen. Ndonese agjenda e diplomatike e ShBA ka...

Fatmir Sejdiu: Thaci vetëm ka lexuar deklaratën e Pavaresise

Ish-Presidenti i Kosoves Fatmir Sejdiu tha se Hashim Thaçi vetëm sa e ka lexuar deklaratën e përbashkët të Kuvendit të Kosovës per Shpalljen e Paveresise,...

Muza martire e Gjirokastrës…

Nga Dorian Koci Musine Kokalari lindi më 10 shkurt të vitit 1917, në Adana, të Turqisë. Në vitin 1921, familja e saj kthehet në Shqipëri...

E « VODHA » NJË MËNGJES

Kjo poezi është shkruar, një mëngjes, në një aksion rinie. Mesazhi is aj është i qartë, ai shpreh revoltën e autores kundër idealeve të...

Sgarbi krahason Shqipërinë me Sardenjën, kunderstohet…

Vittorio Sgarbi shume i njohur edhe ne Shqipëri gjate një vizite në Bit , Bursa Ndërkombëtar e Turizmit në Milano dhe ndërsa u takua...

John Kerry lidhje gjaku me familjen mbretërore shqiptare?!

NGA ROLAND QAFOKU Për Shqipërinë dhe shqiptarët John Kerry nuk është vetëm njeriu i dytë më i pushtetshëm në SHBA dhe në Botë. Nuk është...

Ngjarje e pazakontë: Vendos të vdesë live në BBC, e shohin 1,2 milionë njerëz

Një biznesmen britanik, baba i dy fëmijëve, ka bërë atë që jo çdokush do ta bënte. Ai vuante nga një sëmundje e rëndë dhe...

Profesor Fuga, kryeministri Rama dhe te rinjte e diplomuar

Nga Marsela Xhafa Ditet e fundit ne media kane qarkulluar replika ne distance mes prof Fuges dhe kryeministrit Rama. Mbeshtes plotesisht profesorin ne cdo germe te...

Etika dhe ligjshmëria në gazetari

Nga Anxhela Mancellari Objektivë e medias dhe gazetarëve është dhe duhet të jetë, që t’i ofrojnë një shoqërie apo shteti informata, edukim, lajme dhe ngjarje...