Home 2016 February 14

Daily Archives: 14 February, 2016

A është Ri-ngritja vertete Ri-ngritje?

Nga Klodian Tomorri Ringritja e ekonomise apo Rilindja, eshte nje nga togefjaleshat me te perdorur ne qeveri dy vitet e fundit. Por le ta shohim...

Cdo gjë na bashkon, asgjë nuk na ndan…

Nga Prof. Dr. Lisen Bashkurti Vizita e shumepritur e Sekretarit te Shtetit, John Kerry perfundoi me sukses te plote ne Tirane. Kjo vizite mund te konsiderohet...

Gëzuar Shen(vari…)lentinin miqtë e mi!!

Nga Monika Spahivogli Sot kam dëgjuar shume, mbase me shume sec duhet: Kater ikje te trishta, dy ditëlindje te mrekullueshme, 100 sharje nga motrat... 3 vete...

Lufta e stisur mes universitetit publik dhe atij privat.

Nga Besarta Neza* Debati mes Universiteteve publike dhe atyre private i ngjan tё gjithё debateve tё tjera banale pёr nga mёnyra sesi diskutohet. Duhet mos...

Sensacionale, zbulohet origjina e Putinit…

Nga Lis Bukuroca Mbiemri Putin, që flet për origjinën e tij, në gjuhët sllave nuk ka kuptimin e një mbiemri familjar rus, dhe nuk e...

PSE U NDALUA MARIHUANA, DHE NJERIU QË BËRI MASHTRIMIN E MADH

NGA JOHANN HARI Ka shumë njerëz në botë që pyesin veten pse marijuana është e ndaluar? Pse njerëz të cilët e konsumojnë ose shesin atë,...

Albin Kurti ndahet nga bashkëshortja norvegjeze…?!

Kur Albin Kurti, politikani karizmatik i Kosoves, formalisht lideri i dikurshëm i Lëvizjes Vetëvendosjes, pati kurorëzuar dashurinë e tij në vitin 2014 ai sigurisht hyri...

Demokracia Pjesëmarrëse, shpjeguar për kontekstin shqiptar

Nga Ledian Droboniku* Demokracia pjesëmarrëse, nga vetë etimologjia e fjalës, kërkon një pjesëmarrje të vazhdueshmë të qytetarëve në vendimmarrjen e politikave publike dhe ndërtimin e...

Ne qe u takuam me Kerryn jemi ndryshe nga llafazanet, online-istet apo komplotistet…

Nga Besnik Aliaj SOT NDIHEM KRENAR! Sot ne takimin e Sekretarit te Shtetit John Kerry ne Tirane me 8 perfaqesues te shoqerine civile dhe botes akademike...

Fëmija qe ka përkthyes një kryeministër…!

Duket se John Kerry ndersa ka përshkruar në këmbë rrugën nga Kryeministria drri te hotel Rogner, ku takoi liderin e opozitës, Lulzim Basha ka...