Home 2016 February 25

Daily Archives: 25 February, 2016

Dy dimensionet e ndervarura te krizes se Kosoves

Nga Prof. Dr. Lisen Bashkurti Kriza politike ne Kosove eshte ne rrenjet e saj, krize midis Kosoves, shtet i pavarur dhe sovran dhe Serbise qe...

Blushi: Rama t’i kërkojë ndjesë shqiptarëve për kriminelët në Parlament

Mbetet një nga parlamentet më të damkosur në 25 vjet, ku shumë njerëz nuk duhet të ishin aty, që gjykata i konstaton me konflikt...

Makap

Nga Edison Ypi Katundi Makap një mëngjez u zgjua i shqetësuar. Gjatë natës ishte zhdukur një djalë. Prindërit e djalit thanë se kishte vajtur në...

Takoni Lonin!

Nga Silva Bashllari* Loni përdor vetëm fjali të thjeshta. Loni nuk di të përdorë fjali të ndërvarura. Do thoshte dikush që Loni preferon stilin e...

Pse “thjesht” protestat nuk janë zgjidhje

Nga Ledian Droboniku* Ndërsa në vend zien pakënaqësia sociale, kasta përgatit metamorfozën e radhës, nëpërmjet të vetmit instrument që ka kolauduar për 25 vite: protestat...

Të lexosh apokalipsin, 2016

Nga Sadik Bejko Më duhet të rilexoj Biblën që të marr fuqi Mjerim terror varfëri dhunë, detet varreza ujore Vajzat prostituta, të mitur në fund të deteve Djemtë...

Kur fqinji të denoncon se po e ndot

Nga Mentor Kikia Në Bruksel ne nuk jemi problematikë vetëm sepse nuk po ndërtojmë dot shtetin e ligjor, nuk bëjmë dot zgjedhje të pakontestueshme, apo...

Ministri Serb Dacic: Serbia eshte kunder Thacit President te Kosoves

Nga Prof. Dr. Lisen Bashkurti Gjithe serbet, ne Serbi dhe ne Kosove deklarohen kunder Hashim Thacit President te Kosoves. A thua shqiptaret do te dijne te...

Të ngadhënjejë urtësia mbi marrëzinë!

Nga Sali Bytyqi Nuk është koha të bëhet zhurmë. Koha është për qetësi. Të padijshmit të mos flasin, të krisurit të mos dëgjohen, nëse di...

Majko me ” PËRRALLË NGA E KALUARA “

Nga Ylli Dylgjeri (Sipas tregimit të autorit nga Pusteci, me origjinë gjermane Pandeli Majko) *** “Një ditë tek pija kafe me nënën e Edit, zonjën Aneta, e...