Home 2016 February 27

Daily Archives: 27 February, 2016

Shqipëria me halle! Nje amerikane ben apel.

Nga Gani Elezi Nje amerikane ben apel-shpetojeni luginen e Valbones. Sa degjova ne VOA (zeri i amerikes)dt. 26.02.2016 ne luginen e Valbones,nje nga perlat e natyres...

Veton Surroi ta kryesojë funeralin e varrosjes së LDK-së

Nga Sali Bytyci LDK-ja, ndjesë pastë, vdiq të Premten e Zezë. Sot, ditë e shtunë, duhet të varroset. Ringjallet nesër apo jo, kjo është në dorë të...

Mardhënie “dashuri-urrejtje” Albana Vokshi dhe Edi Rama

Edi Rama "flirton" me deputetet kundërshtare, pavarësisht cfarë ndodh në debatet politike. Pak a shumë, këtë ka pranuar deputetja e Partisë Demokratike Albana Vokshi,...

Suzana Tahiri: Triptik për Hashim Thaçin

1. Portret i paautorizuar për Hashim Thaçin Hashim Thaçi u lind në Skënderaj të Kosovës më 24 prill 1968, në kohën kur vendi ndodhej i...

Politikë pa parime!

Nga Nexhat Hasani Në skenën politike tek ne kemi një numër jo të vogël të politikanëve të cilët nuk kane parime e ideal, dhe nuk...

Dimri i Madh i Vetmisë së Shkrimtarit sipas Rudolf Markut

Nga Albert Vata Vetmia e Kadaresë na kujton gjithnjë atë thënien e Poetit se Talenti i Madh nuk të lë të jetosh. Por nuk të...

RAISON D’ETAT

Te dashur miq, Se pari ju kerkoj ndjese qe po shkruaj kaq vone, per te shpjeguar pozicionin tim ne seancen e zgjedhjes se presidentit, por...

Kosova: një diktaturë perëndimore apo lindore?

Nga Rezart Palluqi Lëvizja Vetvendosje ka tërhequr tashmë vijën e kufirit të Luftës së Ftohtë në zemrën e Kosovës. Dashje pa dashje, Kremlini I zhvendosi...

Lubonja: Oligarkët nuk kanë nën kontroll vetëm klasën politike

Fatos Lubonja, në një analizë të thellë të ngjarjeve të fundit tek Parku i Liqenit, ka trajtuar nevojën e shoqërisë shqiptare për lëvizje dhe...

Deputete Prenga do te jete pjese e politikes ne vijim?

Pse u rikthye Armando Prenga në Parlament, ndërkohë që kishte deklaruar vetëpezullimin? Kush ia dha paraprakisht kartën e deputetit, e cila duhej të ishte...