Home 2016 April 18

Daily Archives: 18 April, 2016

Kisha ortodokse shqiptare e drejtojnë myslimanët tradicional?

Nga Arben LLALLA Dy ngjarje historike pa KOASH në jetën e saj këto ditë. Themelimin e dy mitropolive të reja dhe fronëzimin e dy peshkopëve...

Hagë 1713, Volter i shkruan nga qelitë e burgut të dashurës Olymbe Dunover

Pergatiti Albert Vataj Unë jam burgosur këtu në emër të mbretit; ata mund të më marrin jetën, por jo dashurinë që ndjej për ty. Po,...

Rikthimi i eugjenikës

Fraser Nelson, The Spectator “E vetmja mënyrë për pakësimin e rrjedhës së vazhdueshme të idiotëve, të mangëtëve dhe personave mendërisht të brishtë, të cilët ndihmojnë...

STRIPTIZMI LEGJITIMOHET & RACIZMI ENDE TABU NE BALLKAN

Nga Ervis Meço* Flitet per qytetari por ka ende fishkellima... Ka performance fasade por jo brendi mendimi... Ka raporte fiktive por jo konkretizime reale... Ka histori ne kohe...

Arkitekti Biçoku: A është qyteti i Tiranës në kaos?

Arkitekti Arben Biçoku shpjegon për JAVAnews nëse Tirana është duke ecur në drejtimin e duhur. Çfarë ka sjellë plani i ri dhe çfarë duhet...

SIKUR E KAM PARA SYVE LIRIMIN E SHULLAZIT…

Nga Astrit Patozi Sikur e kam para syve ditën e afërt kur Emiliano Shullazi do të lirohet për mungesë provash dhe policia me prokurorinë do...

Mbledhjet e grupeve parlamentare si skeçe te luajtura nga politika

Nga Çapajev Gjokutaj Detaj domethenes, treguar nga një i njohur që ndjek mbledhjet e grupeve parlamentare: Jane mbledhje te zakonshme, me diskutime, thumbime, buzeqeshje etj. Ama kur...

Etika e të patetikut

Nga Sali Bytyçi Të merresh me Abdullah Zenelin është kohë e humbur dhe unë nuk kam kohë për të humbur. Për miqtë e mi desha...

DETAJET-EKSKLUZIVE / BIZNESMENI QË DENONCOI SHULLAZIN ËSHTË SHTETAS AMERIKAN

Denoncimi i biznesmenit Arjan Zika ka qenë një nga pikat kyçe të hetimit delikat ndaj Emiljano Shullazit. Në shkurt 2016 një garazhi në pronësi të...

Kulla e Sahatit, apo një Sapun Duru?!

Nga Eljan Tanini Gëzuar Ditën Ndërkombëtare të Monumenteve me restaurime skandaloze. Tani Kulla e Sahatit duket si Sapun Duru, si alabastër, si pambuk, si plastikë...