Home 2017 January 16

Daily Archives: 16 January, 2017

Albania: Cassazione chiude parrocchia cattolica ad Elbasan

Il 20 gennaio prossimo la parrocchia e il centro pastorale di Elbasan affidati ai religiosi orionini verranno chiusi a seguito di una sentenza della Corte...

Trump: NATO, e vjetëruar; Irritohen diplomatët europianë, e përshëndet Rusia

Në komentet e fundit që pritet të shkaktojnë tensione të reja me aleatët më të afërt europianë të Shteteve të Bashkuara, presidenti i zgjedhur...

Thaçi: Serbia, skenar për ndarjen e Kosovës me ndihmën e Rusise

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë për Radion Europa e Lirë se provokimet e Serbisë ndaj Kosovës janë pjesë e "skenarit të vjetër...

Lista e kandidatëve për anëtarë të Këshillit të Lartë të Gjyqësorit dhe Prokurorisë

Ndërsa sot mbyllet zyrtarisht afati për dorëzimin e kandidaturave për anëtar të Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe Këshillit të lartë të Prokurorisë, zbardhet lista...

“Treni rus” si test i pare per fillimvitin 2017 kaloi

Viti 2017 duket se do te jete viti i sproves dhe perballjes me agresivitetin serb, por edhe viti kur lidershipi kosovar eshte para alternatives:...

Paraardhësit e Presidentit Donald Trump

Përgatitur nga Kasem Seferi Barack H. Obama Presidenti i 44 – të i Shteteve të Bashkuara. Historia e tij është histori amerikane – vlerë nga pjesa më...

Treni serb i Mitrovices, reagon NATO: Nëse na kërkohet, të gatshëm të ndërhyjmë në...

NATO, i ka bërë thirrje Prishtinës dhe Beogradit “që të përmbahen dhe të angazhohen në dialog”. Në një përgjigje për Radion Evropa e Lirë, zëdhënësja...

Edi Rama Justifikon pasurinë e Alfred Pezes

Kryeministri Rama ka reaguar për herë të parë lidhur me pasurinë e deputetit Alfred Peza, por edhe kete here duke ju pergjigjur nje komentuesi...

Neranxi: Konsumi do të nxitet nga zgjedhjet më 2017

Nikollaq Neranxi në cilësinë e sipërmarrësit, por edhe si drejtues i Shoqatës për Mbrojtjen e Tregtarëve dhe Tregut të Shqipërisë, ndërsa ka ndjekur me...

Nëse një serb vritet në Mitrovicë (!?)

Nga Azem Parllaku Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliq, tha se Serbia është e gatshme t’i dërgojë forcat e armatosura në Kosovë, nëse rrezikohet popullata serbe...