Home 2017 February

Monthly Archives: February 2017

Porosi, për Protestën e Lulëzim Bashës!

Nga Fadil Maloku Protestat paqësore, nuk janë veç: - demonstrim pakënaqësie; (statusore, sociale, politike, ideologjike, etj.); - as veç rebelim; (ndaj padrejtësive, e pakënaqësive të ndryshme); - as...

Alfred Sereqi: “Unë e Berisha jemi inde që nuk pajtohen imunologjikisht”

Nga Alfred Serreqi* Ish-ministri i Jashtëm reagon pas një interviste të botuar në “Gazeta Shqiptare”. Ai pretendon se ajo intervistë nuk është dhënë asnjëherë prej...

Kauza dhe misioni i Lulzim Bashës!

Nga Enver Bytyçi Nesër bëhen dhjetë ditë që kur opozita filloi protestën e saj kundër qeverisë së rilindjes së krimit. Dhjetë ditë nuk janë shumë,...

Përvjetori i Referendumit në Luginën e Preshevës

Nga Skender Jashari* Në kohën e rënijes së regjimeve komuniste të Bllokut të Lindjes, mes tyre duke fillu nga rënija e Murit të Berlinit, rënija...

L’incontro di “Capolavori del Novecento Italiano” e gli studenti albanesi

Domani il 1 marzo, alle ore 14.00, l’Ambasciatore d’Italia, Alberto Cutillo, e la Vice Ministro per l’Istruzione e lo Sport, Nora Malaj, incontreranno gli...

“In assenza di parole” – Il nuovo romanzo in lingua italiana di Irma...

Un altro obiettivo raggiunto per la poetessa e scrittrice di origine albanese Irma Kurti: la pubblicazione del nuovo libro, il romanzo intitolato: “In assenza...

Amnezia Rilindase dhe MAGA

Nga Kreshnik Collaku Analiste rrogetar te qeverise dhe eksponente te rilindjes,ne fushaten e panikuar anti proteste dhe anti opozite,ngazellejne se kane kapur nje lapsus ne...

Tensionet/ Ç’po ndodh në Ballkan, kush po e rindez nacionalizmin?

Për një kohë të gjatë u duk se Ballkani më në fund i përzuri fantazmat e së shkuarës. Konfliktet u shuan, armiqtë e dikurshëm...

Fiera Agroalimentare di BAKU AZERBAIGIAN Maggio 2017

L'Azerbaigian sta proseguendo sulla via intrapresa della diversificazione economica. La via della differenziazione del suo sistema industriale e della sua economia mira a portare...

Ditari i Alida Hiskut që tronditi regjimin komunist

Historia e dënimit të këngëtares së njohur Alida Hisku. Djesë nga ditari: “Hipëm në tren në orën 5.30 për t’u nisur në skëterrë. Vajtëm...