Home 2018 January 18

Daily Archives: 18 January, 2018

Koha e Yjeve… Nga Federico Garcia Lorca

Përktheu Elona Caslli Eci lakuriq rrugës i mbushur me vargje të humbura. E zeza, e shoshitur nga kënga e bulkthit, ka zjarrin e zbrazët dhe të vdekur të...

Vazhdon “perplasja” Ilir Demalia – Olsi Jazexhi

Të dashur miq,lexoni përgjigjen e Olsi Jazexhi, të kuptoni se sa e rendë është gjendja ndër ne shqiptarët.... Ja vlen ti përgjigjesh?! Fakti që ky njeri,...

Deputetët socialistë propozojnë forcimin e imunitetit parlamentar! Pse e bejne?!

Një propozim për ndryshimin e neneve 118 dhe 119 të rregullores së kuvendit, firmosur nga Taulant Balla, kërkon që prokuroria në të ardhmen të...

Ligjërimi “heretik” i Rita Petros, kandellja e djallit nga temiani!

Nga Albert Vataj Ka kohë që rrekem t'i jepem një leximi ëndjesh dhe poterisjesh, një angazhimi vetdijësues, rreth asaj që përbën zhurmën dhe asaj që...

Aktorja franceze kundër yjeve që po dënojnë ngacmimet seksuale: Hipokrite!

Aktorja franceze Brigitte Bardot ka quajtur hipokrite aktoret që kanë komentuar për ngacmimet seksuale nëpërmjet lëvizjes #MeToo Ylli u pyet në një intervistë me revistën...

In tre anni EURALIUS ha elaborato solo un parere legale per il Governo albanese

Di Vincent W.J. van Gerven Oei Molto è stato fatto recentemente circa il parere giuridico EURALIUS/OPDAT che è servito al Governo Rama come scusa per eleggere...

Qeveria ruse e ashpër me Kryeministrin Rama: Po provokon përplasje etnike në Ballkan

Deklaratat e kryeministrit Edi Rama për rolin e Partisë Socialiste në miratimin e ligjit që e bën gjuhën shqipe, gjuhë zyrtare në të gjithë...

Feja e shqiptarit nuk është anti-semitizmi dhe islamofobia (përgjigje për Ilir Demalinë)

Nga Olsi Jazexhi Ilir Demalia, një personazh që nuk e njoh se kush është e çfarë bën më ka përmendur emrin në një shkrim që...

Vrasja e Ivanoviç/ Çfarë i kërkoi Vuçiç- Thaçit? Zbardhet biseda telefonike!

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka patur mbrëmjen e djeshme një bisedë të gjatë telefonike me Presidentin serb, Aleksander Vuçiç. Ky është komunikimi i...

Anita Likmeta, la ragazza di Durazzo che si candida in politica in Italia

Di Valeria Dedaj La giornalista e blogger Anita Likmeta, grazie al suo bagaglio professionale e la sua volontà di agire, è oggi una delle candidate di uno dei...