Home 2018 March 4

Daily Archives: 4 March, 2018

Letra Milenës …. nga Franz Kafka

Përktheu Elona Caslli E dashur Zonja Milena, nga Praga Ju shkrova dy pusulla dhe një të tretë nga Merano. Nuk kam marrë përgjigje. Pusullat për hir...

Zana e ngurosur… Nga Mira Tuci

"Qyteti agon përtueshëm nën hijen e malit, si grua hepuar nën peshën e gurit. Petka rreckosur guri, kërcinj betoni, kreshpëruar gungash kallo të paftuara që ulërasin shëmti. Sytë ngrirë...

Hiljana Biba është një gjimnaziste në vitin e fundit në shkollën “Petro Nini Luarasi...

Perveç angazhimeve të saj mësimore , pas një pune katër vjeçare, ajo pritet që brenda këtij muaji të botoj librin e saj të parë...

Ja cila është pasuria e Rita Orës në miliona euro

Viti 2018 duket se do të jetë viti i Rita Orës, e cila që nga ditët e para ka qenë jashtëzakonisht e angazhuar me...

Jozefina Topalli: E djathta është asgjësuar, marrëveshja Rama-Basha vazhdon…

Prej disa muajsh është distancuar nga politika aktive, por kur e pyesim se çfarë ka vendosur të bëjë, Jozefina Topalli ende nuk ka një...

Flet babai i 17-vjeçarit që vrau bashkëmoshatarin: Që prej tri vitesh kur humbi vëllain…

Babai i 17-vjeçarit Devi Lala, i cili qëlloi me thikë për vdekje bashkëmoshatarin e tij Anxhelo Gjokazaj, rrëfen përjetimin e kësaj historie. Familja Lala...

Zbardhen pasuritë e deputeteve, deputet të Rinj, dhjetëra herë më të pasur se ata...

Zbardhen pasuritë e deputeteve të reja të Kuvendit. Deputetet janë kryesisht të pasura, vijnë nga një e shkuar që, sipas të ardhurave që kanë...

4 shqiptarë kandidatë për në parlamentin e Italise

Italia mban sot zgjedhjet parlamentare, ku të paktën 50 milionë qytetarë do të votojnë për të zgjedhur ligjvënësit e rinj. Interesant në këto zgjedhje...

Përgjimi/ Kush është “Plaku i madh” i drogës shqiptare, që i përulet dhe bosi...

Plaku i Madh i kanabisit është një burrë rreth 65 vjeç, i cili banon në një zonë të panjohur të Shqipërisë, i rrethuar nga...

Pastori kërkon kujdestarinë alternative, babai refuzon: Do rrinë në jetimore

Protagonistët e radhës në programin “Dua të të bëj të lumtur” ishin Alfred dhe Diana Zike. Prej disa vitesh ata punojnë si misionarë në...