Home Tags Perqasje.com

Tag: Perqasje.com

ANTIOTOMANIZMI I KADARESË

Nga ENTELA KASI Romanet e Shqipërisë së përjetshme Pas vitit 1970, në pikun e revolucionit prej së cilit Shqipëria gërryhej çdo ditë, Kadare me dhuntinë e...

Nxitoni te firmosni, Peticionin “On Line” për lirimin e menje-hershem te...

Miq te Perqasje.com, lutemi firmosni këtë peticion ku i kërkohet qeverise Franceze te përshpejtoje procedurën për lirimin e Heroit te gjalle te Kosovës dhe...

Fjalët e tim ati…

Nga Artur Nura Një ditë stresuese, nga ato të përhershmet, ndërsa po e ndihmoja tim atë afër të 80-va të lahej, u bëra nervoz me...

Antikonformisti politik Havzi Nela

Nga Azem Parllaku Havzi Nela, mësuesi e poeti kryengritës kuksian, përmbyll kalvarin e gjatë të persekutimit të shumë intelektualëve përgjatë viteve të sundimit nga regjimi...

Tirana ne Foto…

Kryeqyteti i Shqiperise, Tirana ne foto ku tregohen zhvillimi marramendes dhe qe ka nevoje per me shume planifikim dhe rregull urbanistik.

Bukuria e tmerrshme e tiransit Mentor

Nga Edison Ypi Bukuria e tmerrshme e kirurgjisë pa narkozë të trurit dhe të trupit, nuk është e re, ka histori. Të bukur për asnjë dhe...

Spiune pasionante

Nga Edison Ypi Mahnitëse letra drejtuar kurvit për të spiunuar Ismail Kadarenë. Spiunia që shkroi atë letër është autorja e atij marshit partizan mes të cilit...

Me ner teje…

Nga Edison Ypi Ke qënë në nja tre-katër vende të botës ku je zvarritur si kërrmill, belbëzon nja pes a gjasht llafe në nja dy...

Andi…

Nga Anta Mucaku Nuk pranoi për asnjë moment të shkonim në spital. U mjaftua me një dush të shpejtë dhe me të dalë, vendeve ku...

Parime te jetës!

Esse nga Arbi Mucaj Shpesh njerëzit përpiqen shumë për të përcaktuar kuptimin e vertetë të jetuarit.  Veprimet tona diktohen nga parimet me të cilat ne...