Home KRYESORE Gra te emancipuara dhe gra avatare

Gra te emancipuara dhe gra avatare

Nga Artan Fuga

Mire mo 8 marsi, urime te gjitheve, po si ta masim emancipimin e grave!

Me numrin e femrave ne poste drejtuese???

Mbase!

Por nuk eshte kaq e thjeshte…

Po sikur burrat ne krye te marrim prane tyre kryesisht vetem ato gra (me ndonje perjashtim) qe i lejojne ata te forcojne dhe me shume pushtetin e tyre monopatologjik prej burrash !

Pra, mos eshte kjo nje forme nenshtrimi per grate dhe burrat qytetare!??

Po sikur t’i marrin ato femra, gra e vajza, kryesisht per shkak te faktit se jane me te nenshtruarat dhe te bindurat ndaj burrave kryesore!!! ???

A nuk shtypen keshtu grate e afta qe kurre nuk e ngrejne dot koken sepse vendet jane zene!

Kush grua ka mundesi sot te dali ne krye vet, pa vullnetin e burrit qe sundon partine, shtetin, institucionin dhe te qendroje ne ate post duke treguar pavaresine e saj !!!

E hedhin direkt nga penxherja drejt e mbi trotuar..

Pra, numuri i grave ne poste drejtuese, a vlen per te thene se gruaja po merr pushtet???

Po sikur perkundrazi ky numur te tregoje rritjen e pushtetit te burrit ndaj gruas, qe mbetet sherbetore, pavaresisht se emri i ndryshohet dhe quhet ministre, deputete, drejtore!

Drejtore sherbetore!
Ministre sherbetore!
Deputete sherbetore!
Kryetare sherbetore!

Une nuk e besoj fare se kjo menyre emancipim eshte e vertete, ajo eshte thjesht nje propagande banale…

Se ca nga keto gra, sigurisht jo te gjitha, duke qene sherbetore, nuk bejne tjeter vec sillen si femra histerike qe kerkojne te riprodhojne burrin qe kane nga prapa dhe i komandon…e i ve ne gare me gra te tjera ???

Lind gruaja avatar i burrit qe hiqet sikur ka pushtet.

Ben sikur.

Lind gruaja manekin…qe behet edhe keqe sepse e bren fakti qe te gjithe tallen me te meqe e dine se eshte thjeshte nje maske, nje shkop ne dore te burrit.

Pa pushtet, ajo kerkon kudo pushtet dhe me cdo kusht te hiqet ashu sikurse nuk mund te jete dhe prandaj behet edhe me cinike, edhe me histerike, edhe me autiste sesa nje burre me pushtet.

Duke mos pasur aftesine te dialogoje e fsheh kete paaftesi duke u hequr autoritare. Ose perdor terheqjet femerore per ceshtje zyrtare.

Kalon nga autoritarizmi ne feministicizem dhe anasjelltas…

Sigurisht ka perjashtime…

Te keqen e burrit para burrneshes! Se gruaja avatare me shume se te gjithe shtyp femrat qe ka rrotull, u shkul floket, i kafshon me dhembe, i cjerr me thonj me manikyr, sepse i sheh si rivale dhe konkurrente. Burri eshte i bute para saj.

Jane maska femrash qe fshehin burrin nga prapa apo siper tyre.

Dhe keshtu lind gjinia perverse, travestite burre – grua, grua – burre. Lind gruaja burrneshe…

Ka dhe perjashtime. Mos e pergjithesoni!

Share: