Home KRYESORE Acari do mbërtheje vendin, temperaturat deri në – 20 gradë

Acari do mbërtheje vendin, temperaturat deri në – 20 gradë

Duket se nga dita e enjte, i gjithë vendi do të përfshihet nga moti i ftohtë me reshje debore. Gjendja e alarmit, sipas meteorologëve, kulmon ditën e shtunë, kur në vend do të shënohen temperatura të ngjashme me të ftohtin historik të vitit 1985.

“Ditën e shtunë dhe të dielë i gjithë vendi do të goditet nga vala e të ftohtit polar, që do të shkaktojë temperatura shumë të ulta, deri në -20 gradë celsius në veri, -8 deri në -10 gradë celsius në zonat e ulta dhe bregdet”, tha Rezarta Xhakollari, redaktorja e motit në Top Channel.

Meteorologët këshillojnë qytetarët të marrin masa gjatë këtyre ditëve të ftohta dhe të lëvizin sa më pak, veçanërisht ata që jetojnë në zonat malore, ku do të shënohet edhe maksimumi i rënies së temperaturave.

Share: