Home KRYESORE Topi në Versus: Lu bën gabim që shkon në zyrën e Berishes,...

Topi në Versus: Lu bën gabim që shkon në zyrën e Berishes, Vllautin e de-faktorizuar. Berisha dhe Rama, njëri fiksuar tek informacioni sekret, tjetri te kontrolli i informacionit Mediatik!

Ish presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bamir Topi, i ftuar në emisionin “Versus” të gazetarit Artur Nura, në Report Tv, ka deklaruar, që ai nuk është pjesë e asnjë koalicioni politik.

Ai ka thënë, që nuk ka burrni në politikë. Me Ramën ka pasur një marrëveshje të hapur, të cilën e kanë ditur të gjithë, ndërsa me ish kryeministrin e vendit, Sali Berishën nuk do të bashkëpunonte kurrë, mëgjithëse partia e tij i takon qendrës të së djathtës.
Sipas tij “në Shqipëri nuk ka politikë qytetare, ajo nuk është aspak profesionale. Kemi një mazhorancë arrogante”

Ai ka komentuar edhe dekretimin nga presidenti Nishani, të Fatmir Xhafajt, ku ka thënë, që ai ka zbatuar kushtetutën, pasi një rast i ngjashëm i ka ndodhur edhe ish presidentit, kur i është dashur që të dekretoje Eduard Halimin. Ai tha se nuk do ta dekretonte kurrë atë, mëse do të ishte në dorën e tij, por kushtetuta ka detyrime të tjera, ku duhet të tejkalosh vetveten. Në një institucion duhet të kalosh gjithmonë vetveten, pasi je përfaqësues i tij.

Sa i përket situatës në vend ai nuk ka lënë pa komentuar edhe ndikimin që kanë pasur ambasadorët e huaj. Kreu i FRD-së ka thënë që kishte nje kritike per ambasadorin Donald Lu i cili viziton me pa te drejte nje zyre private te ish kryetarit te PD, Sali Berisha dhe se ambasadorja e BE, Romana Valluatin është de-faktorizuar!

I pyetur për përplasjet me ish kryeministrin e vendit, Sali Berishën, ai është ka thënë “Berisha ka qenë ai që me ka ftuar për të kandiduar për president. Pasi i kam thënë që do të mendohem, më ka pyetur sërish a u mendove? Unë pranova që të kandidoja, pastaj ai bëri makinacione, për të mos u zgjedhur unë president. Asnjëherë nuk ka dhënë arsye pse e bëri këtë gjë. Duhet pyetur vetë ai. I vetmi që më ka mbështetur ka qenë vetëm Fatos Nano”

Ai shton duke thënë, që përplasja mes tyre ka nisur me tragjedinë e Gërdecit, duke vazhduar të hedhë akuza të forta mbi z.Berisha duke e quajtur “të sëmurë” për mbledhje informacioni.

Pjesë tjetër e komentit të tij ka qenë edhe qeveria Rama, për të cilën ai thotë se ka prishur marrëdhëniet me mediat.

“Rama ka një gjë të keqe, pasi ai po kontrollon mediat. Ka një raport të mbyllur dhe të errët me mediat”

Intervista e plote:

versus Bamir topi8Artur Nura- Ja ku u rikthyem në studio të nderuar teleshikues dhe sic e morët vesh i ftuari i ditës është ish presidenti i Republikës sot kryetar i Fryma e Re Demokratike, Prof. Doc, Bamir Topi. Faleminderit dhe mirëserdhët në studio.

Ajo që më mbeti në mendje mua z.Topi, është që asnjë nga familja juaj nuk ka pasur eksperiencë partiake, ndërkohë ju e keni aktualisht një eksperiencë. E keni filluar me PD dhe sot drejtoni një parti politike. Pse ju ndryshe nga të tjerët të familjes.

Bamir Topi- Jo këtu bëhet fjalë për periudhën para pluralizmit. Ndërsa pluralizmi kuptohet që dikush është më aktiv në politikë, dikush është më mbështetës. Pra gëzojmë një klimë lirie dhe sot askush nuk mund të paragjykohet pse mund të merret me politikë.

Artur Nura – Drejt sigurisht, jemi në demokraci. Një shoqëri në zhvillim me një demokraci në zhvillim.

Bamir Topi- një demokraci e brishtë. Nuk e di sa kohë do të na duhet që të arrijmë në ato standarte që definojnë demokracinë.

Artur Nura – le të kthehemi te aktualiteti politik. FRD-ja, fryma e re demokratike. Në garën e fundit politike që patëm ju rujatët një dimebnsion politik qytetar. Nuk pranuat t’i përgjigjeshit fyerjeve, nuk fyet askënd. Me këtë strategji do të vazhdojë z.Topi garën e tij politike?

Bamir Topi- Edhe në rast se dikush do me thoshte që mekanizmi i fyerjes të sjell në pushtet, nuk jam i përgatitur për këtë linjë që të kap pushtetin.

versus Bamir topiNatyrisht nëse kjo politikë sot i ka përgatitur vetë njerëzit edhe vetë shtresën intelektuale, për të bërë nj “mea kulpa” në mënyrën e sjelljes, nuk besoj që është rruga e duhur, pavarësisht që ne po e përjetojmë këtë lloj klime. Protagonizmi sot nuk mendohet në shpalosjen e ideve, në profilin qytetar, në mënyrën se si e projekton vizionin politik, në mënyrën se si e ke dialogun apo komunikimin politik, por shikon që njerëzit janë shumë atraktivë për fat të keq, në linjën e protagonizmit ekstrem, madje do të thoja patologjik. Jo tregon që defekti është i projektuar në të dyja linjat, sa në shoqëri edhe në politikë.

Artur Nura:- ne respektojmë më shumë të fortin se sa të mëncurin.

Bamir Topi- unë të fort e konsideroj atë që ka karakter të fortë. Ai që konsiderohet i fortë në kuptimin agresiv, ju siguroj që janë krijesat më të dobëta.

Artur Nura – FRD me cilin nga krahët është në koalicion, sepse ju morrët shumë vota në zgjedhjet politike, dhe nuk jeni të përfaqësuar në parlament.

Bamir Topi- Problemi është i lidhur pikërisht me ata që sot kanë një betejë politike për jetë a vdekje, pikërisht për cështjen e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme. Përfytyroni se sa fallcitet ka sot në politikën e ditës, kur dy palë që kanë kontrolluar procesin në mënyre eksluzive, fillojnë ti bëjnë llogaritë njëri tjetrit, të kenë frikë nga njëri tjetri. Ata e njohin diagnozën e sëmundjes së zgjedhjeve.

Sistemi është proporcional, rajonal. Ti mund të marrësh vota kudo në cdo qark, mund të marrësh vota që të fusësh 4 deri në 5 vetë në parlament, por nuk arrin dot të fuisësh asnjë.

Artur Nura – Të përsëris pyetjen, në cilin koalicion bëni pjesë?

Bamir Topi- ne ende nuk jemi të përfshirë në asnjë koalicion.

Artur Nura – keni një marrëveshje të një koalicioni lokal besoj?

versus Bamir topi1Bamir Topi- Patjetër, sepse ne e kemi perceptuar konceptin e zgjedhjeve lokale, një proces administrativ. Kjo ka të bëjë edhe me mungesën e kulturës politike në shqipëri që nuk arrin të ndajnë. Procesi i zgjedhjeve lokale është një proces administrativ, që duhet të ndahet.

Artur Nura – Ju keni patur një marrëveshje me z.Rama për këtë. I ka qëndruar z.Rama marrëveshjes së shkruar, që ju e keni përmendur në vazhdimësi si marrëveshje parimore?

Bamir Topi- Në shqipëri nuk ka shumë burrni. Dhe mungesa e burrnisë vlen për të gjithë partnerët politike. Marrëveshja ka qenë shumë e hapur. Unë e kam interpretuar. Kemi dhënë arsyet pse jemi detyruar që të futemi në një koalicion. Cështja është e një interpretimi relativ të palëve. Sido që të vijë situata, partia që unë drejtoj është një parti e qendrës së djathtë. Por brenda profilit politik, ka shumë gjera që shumë parti në Shqipëri dallohen për nga programi. Ne kemi qenë një parti që në raportin shtet pushtet i kemi dhënë shumë rëndësi cështjes së shtetit.

versus Bamir topi10Di shumë mirë se cfarë dëmesh i ka bërë pushteti shtetit në Shqipëri. Në rast se ne kemi probleme me institucionet, nuk ka harmoni në institucione. Këto probleme i kemi nga pushteti. Fakte ka sa të duash. Ne po vuajmë mbas 9 vitesh 21 prillin e 2008. Unë i kam paralajmëruar në atë kohë.

Problemi është që kjo është një republikë jo institucionale. Unë kam parë një regres të dukshëm në profilin e institucioneve. Sot në Shqipëri janë dy palë që luajnë, dhe që nuk kanë arbitër. Në kushtetutën tonë arbitri jonë është presidenti i Republikës.

Artur Nura – Dekretimi i presidentit Nishani, për ministrin e brendshëm dhe mos dekretimi i një personaliteti tjetër të penës, Visar Zhitit. Po të ishtë Bamir Topi në këto rastë si do të kishe vepruar?

Bamir Topi- nuk mund ta kaloj bisedën në një plan hipotetik, por mund të jap rastin e Eduart Halmit. Ai vinte nga një ekperience. Ishte kryetar i komisionit të hetimit në rastin e 21 janarit, rol të cilin ai e luajti jashtëzakonisht partiak, jo institucionale shumë agresive.

Në rast se do shkoja në një raport personal, për sa kohë që të isha president, nuk do të merrtë derkretimin. Por kur je president, nuk shkon dot me raporte personale, por ke një pikë referimi që është kushtetuta, jashtë politikës. Ai është dekretuar prej meje, ka filluar punën, është betuar para meje. Ka vazhduar komunikimi institucional. Për mik, atë edhe 7 jetë të kesh nuk e bën dot mik. Kur je president, duhet të lësh emocionet.

Te ministri akti ishte presidencial.

Artur Nura – Sipas burimeve të ndryshme z.Nishani kishte menduar të mos e dekretonte, por sic thuhet në mediat e shkruar dhe të tjera eklektronike ka patur ndërhyrje. Aludohet edhe nga partia demokratike edhe nga ajo kombëtare. Dhë në fund ka vendosur ta dekretojë.

Bamir Topi- Unë pa pas burime të sigurta nuk mund të shprehem. Unë di cfarë shfaqet në publik dhe e analizoj si akt presidencial. Akti është presidencial nuk shahet, komentet pastaj janë partiake.

versus Bamir topi11Sa i përket cështjes së Visar Zhitit, kam shprehur keqardhjen e madhe që në momentin e përplasjes së parë. Ai është një intelektual. Ai që e njeh për një profil shumë të butë, me një vuajtje ta madhë në shpinë. Dhe ti thuash atij që ka punuar si skllav, ti thuash që ti ke qenë bashkëpunërtor, ndërkohë që ligji për deklarimin e dosjeve është në veprim. Dhe faktet tregojnë që Visar Zhiti ka qenë një figurë e pastër. Është një gjë shumë e rëndë kur një zyrtar, interpreton mbi bazën e emocioneve. Institucioni nuk është i yti.

Artur Nura – Sipas jush, tashmë po negiociohet nga të gjitha palët për aleanca parazgjedhore. Ka negocime majtas, ka djathtas. Duket një garë e fortë midis dy liderëve kryesorë të koalicionit të së majtës, të cilët me sa dukët nuk janë të qartë në aleancën e tyre të nesërme, pra parazgjedhore dhe flitet që mund të ketë edhe aleanca PS PD, që mund të ketë aleanca PS LSI. Si e gjykoni ju, në titullin e një kryetari partie, që tashmë do të hyni në garë. Si e gjykoni këtë paqartësi në raport me koalicionin qeverisës, që ka marrë pushtetin?

Bamir Topi- unë jam aktor relativisht i vjetër në politikë. Kam kaluar situata nga më të ndryshmet, nga më të rëndat për jetën politike të Shqipërisë. Por kontastoj një situatë të paqartë për jetën politike aktuale. Më dukët një politikë aspak qytetare, jo profesionale, e interesave. Nuk ka fare moral dhe kjo është arsyeja pse ka kaq shumë paqartësi.

Nuk bëhet fjalë për programe.

Artur Nura – z.Rama tha që aleanca me LSI është strategjike. Është përtej një 4 vjecari dhe në interes të shoqërise.

Bamir Topi- Secili interpreton rolin e tij. Ndoshta e vërteta nuk është me mua, por une e them sic e shoh unë. Është një aleancë që nuk ka loyalitet. Ktë nuk e them vetëm unë. Frika se cdo të ndodhë me këtë koalicion, vjen nga fakti se nuk ka loyalitet. Pra janë konsideruar sot deputetët thjesht kartona. Nuk kemi kpacitete shoqërore dhe politike që të krijojnë të gjitha kushte të cojnë shqipërinë në një vizion perspektiv, por këtu është cështja për të mbajtur numrta.

Unë dëshiroj të bëj një koment për atë që po ndodh sot. Sot kemi një opozitë institucionale me një numër jo të vogël të partive aleate, qe kanë dalë në cadër. Nuk e paragjykoj, por thjesht po bëj një skaner të situatës politike. Këmi një mazhorancë arrogante në mënyrën e interpretimit të pushtëtit të vetë.

Kemi një mazhorancë arrogante, një interpretues i konjukturës politike të brishtë për ta faktorizuar pushtetin e politikës së tij, që është LSI dhe kemi një mungesë të një arbitri.

Kush është arbitri këtu?

Artur Nura– Janë ndërkombëtarët.

Bamir Topi- Atëherë ju e dini se sa kam bashkëpunuar unë me ndërkombëtarët. Ata kanë qenë të vlerësuar sidomos për angazhimin e tyre në realizimin e reformës në drejtësi, por edhe ata kanë ngecur. Përfaqësuesja e bashkimit europian Romana Vllahutin është jashtë loje, sepse ndjehet e intimiduar. Ka një sulm të fortë nga opozita.

Artur Nura – është i justifikuar sulmi i opozitës ndaj saj?

Bamir Topi- Sot ambasadorja, është defaktorizuar, ka sulme që vijnë ngha opozita. Sot ajo është e intimiduar, sepse nuk futet dot në komunikim me opozitën sepse është e sulmuar, nuk futet dot në komunikim me mazhorancën se është e paragjykuar.

Artur Nura- Atëherë nuk duhet një veprim i BE në këtë rast? Ta ndëroje.. Ti japë një zgjidhje!

Bamir Topi- sot në këtë studio unë po komentoj ambasadorët, sepse sot nuk ka arbitër. Presidenti nuk është arbitër. Në shpresojmë që ndërkombëtarët do të luajnë rolin e mediatorit. Ku njëri është i përjashtëruar. Vijnë të bëjnë mediatorin dhe nuk e bëjnë dot. Ambasasori amerikan ka qenë më aktiv. Duhet përgëzuar për mënyrën se si është futur në lojë, por sigurisht në këndvështrimin tim ka bërë edhe një gabim. Vizita pa fund në zyrën private të Berishës. E tepërt.

Unë arrij të kuptoj që roli i ambasadorëve është shumë i rëndësishëm, por duhet të respektosh institucionin. Mund të bësh një vizitë dy private, por jo inflacion vizitash. Kjo është e vetmja kritikë që kam. E mbështes pa fund, sepse është përfaqësues i një vendi të madh. Por e thasshë në kontekstin që nuk ka arbitër. Ky vend nuk ka arbitër. Do të thotë, që të mos kesh arbitër do të thotë, që dy palë mund të ndërpresin lojën për pakënaqësi, mund të dalë rezultati që mund të mos e pëlqejë njëri nga ekipet. Atëherë ku jemi?

Nuk ka ndodhur ndonjëherë kjo situatë në 25 vjet që unë mbaj mend në politikë. Situatë më e vështirë në dialogun, komunikimin ndërmjet palëve nuk ka pasur në Shqipëri.

Artur Nura- Në fakt historia juaj me zotin Berisha është e mbushur me ekperienca te veshtira dhe, së fundmi pse jo me akuza dhe me kundërakuza. Kemi një kronikë të shkurtër për faktin Bamir Topi kundër Berishës.

Në fakt ka edhe një moment tjetër, që e kujtoj unë. Momentin kur nuk keni korresponduar me vullnetin e z.Berisha. Kur ju propozuan të kandidonit në emër të partisë demokratike në bashkinë tiranë, përballë Edi Ramës. Në partinë demokratike kanë qenë të paktë ata që kanë dalë klundër vullnetit të z Berisha.

Bamir Topi- cdo njeri bën një reflektim per retrospektivën e marrëdhënieve. Po të pyetm edhe unë sot edhe unë do të thoja që nëse do të kisha bashkëpunuar me atë njeri, nuk do të kisha bashkëpunuar asnjëhëherë. Pra gjërat kanë një pikënisje. Te cështja e presidentit nuk janë gjërat ashtu sic janë ekspozuar.

Artur Nura – unë kujtoj që edhe zoti Fatos Nano ju ka mbështetur në kandidaturë.

Bamir Topi- nuk kam qenë unë që i kam kërkuar Berishës të bëhem president. Në një bisedë konfidenciale në shkurt të 2007, më ka ftuar dhe më ka propozuar dhe ka qenë një bisedë midis nesh. I thashë më duhet të reflektoj. E vlerësoj propozimin. Nuk kam shkuar tek ai, por më ka thënë ai a u mendove për këtë punë? Dhe i thashë ok e pranoj. Natyrisht presidenti nuk zgjidhej me 71 vota. Presidenti zgjidhej me tre të pestat e parlamentit. Është pikërisht ai individ që e prishi këtë lloj kontrate. Është ai që ka futur makinacione të tjera që të mos zgjidhesha president. Nuk dua të përmend emrat e personave që janë propozuar. Harroni ju që u zgjodh një kandidat tjetër. U mbështet nga kryesia.

Artur Nura – Pse u tërhoq Berisha, pasi ju propozoi?

Bamir Topi- asnjëherë nuk ka dhënë arsye pse është tërhequr. Cështja nuk është për karrierë, por për dinjitet. Ishte lacuar emri nga ai që ishtë kryetar dhe kryeministër. Si mund të tërhiqesha, kur deklaratën nuk e kisha bërë unë. Dhe i kam thënë, në rast se ti po lëviz rregullat e lojës, që ka të bëjë me sinqeritetin e këtij komunkimi, në rast se ti ndryshon në mënyrë arbitrare këtë mënyrë komunikimi atëherë nuk ka sens që të vazhdojë ky bashkëpunim. Ia kam thën dhe në anglisht, o të dy in, o të dy out.

Artur Nura- cila ishte përgjigja e Berishës?

Bamir Topi- përgjigja ishte që veprimet e tij politike e detyruan që ai të tërhiqet dhe kandidatura ime ishte zyrtare. Dhe në firmat që duheshin që unë të zgjidhesha president, është edhe firma e tij. Këtu vjen pastaj edhe roli i z Nano.

Artur Nura- Negociatat me Nanon i bëri Berisha apo juve?

Bamir Topi- Nano, është një politikan i një profili të lartë. Pavarësisht se kemi qenë në kampe të ndryshme e kam vlerësuar gjithmonë si një intelektual. Qytetar intelektual dhe një politikan mjaft i sofistikuar. unë kam konsiderata mjaft pozitive për të. Ai nuk arriti të marrë mbështetjën e ps në atë kohë. Por ai është deklaruar që ka qenë në mbështetjë të zgjedhjes së presidentit të republikës. Ai bashkë më 5 njerëz kanë votuar pro zgjedhjes tinme si president. I jam mirënjohës, jo thjesht në mbështetjën timë, por edhe si një akt të përgjëgjshëm demokracie, që vendi të mos shkojë në kolaps.

Artur Nura -mund të themi që ishte nga të dy komponentët, pra dhe zoti berisha dhe ju e bindët Nanon apo ishtë situata politike, që e bindi atë?

Bamir Topi- Absolutisht ka qenë situatë politike. Ai nuk kishte nevojë për ti kërkuar për të bërë një veprim. Ai ishtë koshient për situatën politike që po kalonte. Ka qenë një zgjedhje ekskluzive e tij.

Artur Nura – në mënyrë krahasuese, cila është nota juaj për dy qeveritë, Rama dhe Berisha? Në raport me të dy protagonistët, ju e dini që zoti Berisha ishte i etur për të kontrolluar gjithë pushtetet. A është edhe z Rama i tillë?

Bamir Topi- Do të jap dy elemente që ndajnë profilet e njërit dhe të tjetrit. Berisha i sëmurë mbas institucioneve zyrtare dhe jo zyrtare të marrjes së informacionit. Në kohët moderne ai mund të konsiderohet me fizionominë më të errët të shërbimeve sekrete që gjithmonë ka tentuar të futet ëe të marrë vesh të gjithë informacionet nga shërbimet sekrete. Në fillim të 97 ka pasu lidhje organike me institucionet sekrete shqiptare. Ju e keni parë. Qoftë kur ishte president, kryeministër, pronar de fakto i partisë, ka lidhje shumë të afërta me informacionin. Sepse këto institucione janë prodhime partiake.

Ndërsa Rama nuk e ka këtë profil, por në kohën e Ramës është prishur marrëdhia me mediat. Ka eleminuar përdorimin e media në mënyrë të lirë. Cfarë atraksioni ka njëri për tu futur edhe tek krevati i tjetrit, edhe tek të vetët jo vetëm te kundërshatërt…

Është një diagnozë e njohur. Është i sëmurë në këtë linjë. Dhe tjetri ka mbi supe pamundësinë që njerëzit të shprehen në media si të duan. Mund ta thopja edhe për Berishën, por nuk ka ndodhur ky raport kaq i mbyllur kaq i errët. Situata është kjo.

Bamir Topi- në rast se ka një arkitekt të një shkatërimi të drejtësisë, është pikërisht ai që projektoi historinë institucionit të plepave. E dyta gjithë ai pushtet, mbas ndryshimit të kushtetutës në 2008, e gjithë fuqia shkoi te pushteti ekzekutiv. Presidenti në emërime ka pas vetëm të drejtën e propozimit. Ato kandidatura që nuk i ka dashur Berisha i ka rrëzuar. Në këshillin e lartë të drejtësisë kontrolli ka qenë shumë demokratik. Une si president isha moderator. Kisha të drejtë të barabartë vote, isha i barabartë midis të barbartëve. Janë thjesht akuza me qëllim denigrimi.

Artur Nura – në fakt qarkullojnë akuza që në një farë mënyre vijnë nga e djathta që gjatë periudhës tuaj të presidencës dhe këshillit të lartë të drejtësisë ka patur korrupsion. Qarkullojnë fjalë që për të marrë një pozicion paguhej. Cila është e vërteta? Janë akuza që vijnë nga PD dhe më gjerë.

Bamir Topi- Sigurisht, nga do të vijnë tjetër. Janë akuza të paprovuara asnjëherë. Ai duhet të thortë, si ka mundësi që disa kandidatura që kanë shkuar për herë të dytë dhe unë do ia jap me emra. Zonja Altina Xhoxhaj është rrëzuar një herë. Kur u rregulluan marrëdhëniet me mazhorancën ai e mori dhe e kaloi. Z.Artan Zeneli është rrëzuar një herë, ai e kaloi.

Pozicioni i presidentit, nuk ka emërim ekzekutiv. Mbi bazën e njerëzve që plotësojnë të drejtën kushtetuese, vetëm propozon. Dikush tjetër kontrollon veprimin tënd. Cdo betejë që është bërë është bërë në mënyrë të pandershme, vetëm për të njollosur figurën e presidentit, vetëm për shkak të atij debati politik, i cili për hir të vërtetës, përplasja e madhe ka filluar pas Gërdecit. Për të mbuluar atë gjëmë që u krijua nga qeverisja e tij, shpërthimin e Gërdecit, për vazhduar me 21 janarit e 2011, atëherë cfarë duhet të bënte. Sulme politike dhe akuza pafund.

Një mendje e ekuilibruar ka argumentin, interpretimin dhe elokuencën politike dhe qytetare. Ai qe ka premisa të tjeram, që në fakt i ka që në familje, ka premisa të tjera.

Artur Nura- një nga thashethemet e tjera që qarkullojnë për kufizimet që u jepni qytetarëve?

Bamir Topi- jeni futur në një temë që.., Bamir Topi trashëgon vetëm pronat nga babai dhe nga nëna. Nuk ka asnjë metër katron në pronë publike apo në pronë të dikujt tjetër. Po ta merrni vesh ju sa prona kemi ne edhe të pa marra do ta quani halucinacion, cjane këto shifra që po thua. Edhe shato linza që ju tashmë e njihni, është në pronësinë e vetë gjyshit tim dhe nuk e kemi marrë akoma dhe skemi për ta marë, sepse është ai ligji famëkeq që ka ndërtu ai zotëria…

Artur Nura – është i presidencës së Ramiz Alias, por mbështetur nga të dyja palët…

Bamir Topi– Po pse cfarë ndryshimi ka ai nga Ramiz Alia? Ska. I profilizuar nga partia e punës ka ardhur.

Unë si individ mund të kem marrë më pak se 10 përqind të pronave që duhet të mernim.

Artur Nura – Të flasim për postin e ministrisë së brendshme. Sipas opozitës ai ka bërë një punë të dobët, e akuzojnë të implikuar me segmente të caktuara të krimit, kemi dhe situatën e kanabisit. Kemi Lazaratin. Si e gjykoni ju performancën e Tahirit, në kabinetin e Ramës?

Bamir Topi- nuk besoj që të ketë alibi për cështjen e drogës. Kush bën alibi bën figurë të keqe në publik. Mendimi im është që një argument qoftë në qëllim sulmi ndaj qeverisë dhe keqinterpretimi i një situarte që nuk është reale i vendos palët në pozicione jo normale.

Artur Nura– Lëvizjet e fundit të Ramës si i gjykoni? Të detyruara nga opozita, apo sic thotë Rama partia mbi gjithca?

Bamir Topi- lëvizjet e tij i shoh absolutisht të panevojshme. Të paargumentuara. Është një tagër i tij. Unë nuk do kisha asnjë arsyë të bëja ato lëvizje nëse do të kisha qenë në vendin e tij. Nuk besoj që të jetë i shtyrë nga presioni i opozitës.

Artur Nura– Mund të shkohet në zgjedhje pa opozitën?

Bamir Topi- Nuk e quja normale të mos shkohet në zgjedhje. Nuk mund të ketë një situatë normale në rast se opozita institucionale nuk futet në zgjedhje, sepse kjo sjell anomali në intitucione, krizë politike. Problemi është që kto nuk po shkojnë te celësi te zgjidhja. Unë gjithmonë kam thënë që paralelisht me reformën në drejtësi duhet bërë reforma zgjedhore. Si ka mundësi një komision bi partizanë. Palët kanë njerëzit të futur nëpr komisione. Si e garanton ti votën e qytëtarit. Dhe ka një demotivim të njerëzve që të mos shkojnë në zgjedhje. Dhe kjo është një dramë.

Artur Nura- ju keni bërë sugjerim publik se si të shkohet në zgjedhje, edhe i jeni referuar edhe votimit elektronik, kodit zgjedhor, numërimit elektronik.

Bamir Topi- Së pari mungon vullneti politik, por duhet të mblidhen nëse vërtetë duan të shkojnë në zgjedhje. Duhet të paraqesin një paketë që nuk është në interes të njërës pal. Gjithë anomalia ka ardh.. propozimi jonë është ky, e gjitha shqipëria të jetë një zonë zgjedhore. Cdo votë të shkojë në parti. Duhet të punojë kudo, jo vetëm në disa vopta.

Artur Nura – keni besim, qe e majta mund tju dëgjojë?

Bamir Topi- Unë sot nuk kam absolutisht asnjë lloj besimi. Komisionerët partiakë duhen të fl;aken dhe të futën arsimtarë ose juristë. E treta rezultati të ketë numërim elektronik. Probabiliteti për manipulim është gjithmonë në këtë vende.

Lsi nuk po shqetësohet sot në këtë punë. Mbi të gjitha kjo situatë do të krijojë probleme të mëdha. Pd nuk merr pjesë në zgjedhjet e Kavajës.

Artur Nura- Presidenti kishte mundësi ligjorë të shtyntë datën e zgjedhjeve?

Bamir Topi- Jo. Presidenti i ka të kufizuara. Në këtë rast është e detyrueshme.

Artur Nura – Performanca e Ramës në raport me politikën e jashtme, si e shikoni ju këtë element?

versus Bamir topi11Bamir Topi- këtu është cështja e një negativizmi ndal politikës së Ramës. Marrëdhëniet janë të detyrueshme dhe askush nuk mund të të detyrojë të mos flasësh politikisht. Cdokush e ka për detyrë të kujdeset për shtetin dhe popullsinë. Unë kam qenë në Beograd, në takim me Unesscon, kam folur nga Beogradi me cështje konrete, ku mungonte Kosova dhe kam thënë është jo normal dhe ju Si Serbi duhet të merni vesh se cfarë po ndodh me kishat në territorin e Kosovës dhe ju nuk e merrni Kosovën në komision. Beogradi kërkon aq sa i takon në marrëdhëniet politike. E konsideroj të pajustifikushme uljen e marrëdhineve nme greqinë. Sepse greqia është një vend fqinj. E kemi qindra mijëra qytetarë shqiptarë. Është vend i natos dhe i be. Atëherë duhet një politikë jashtëzakonisht e kujdesshme e ekuilibruar.

Artur Nura – Sulmet e fundit ndaj Sorosit, ku është edhe zoti berisha ai që po e sulmon shumë. Si e gjykoni ju kontributin e Sorosit? A duhet të vazhdojnë?

Bamir Topi- Unë personalisht nuk kam patur asnjë kontakt dhe nuk jam fitues i asnjë projekti. Berisha duhet të kryejë verpimet brenda kllapës së vogël. Duhet të merrët një herë më përfaqësuesit brenda partisë demokratike që janë përfitues nga sorosi. Nuk mund të jetë kal beteje në një proces i një ndihme që mund të jetë dhënë në kuadrin e projekteve. Shumë gjëra janë bërë kur ai ishte edhe president edhe kryeministër. Është sulm politik. Nuk besoj që është një moment mirënjohjeje. Në rast se ka dicka konkrete duhet ta thuash konkretisht.

Artur Nura- Ju faleminderit që ju pata ne këtë intervistë.

Share: