Home KRYESORE Vasili: Neroni dogji Romën, Rama djeg Teatrin Kombëtar…

Vasili: Neroni dogji Romën, Rama djeg Teatrin Kombëtar…

Nga Petrit Vasili

Neroni dogji Romën, kryeministri djeg Teatrin Kombëtar.

Neroni besonte se ishte poet dhe dramtaturg, luante lirën me mire se te gjithe, e dinte veten per piktor dhe skulptor. Kjo mendje e çakerdisur dogji Romen dhe mbeti ne memorjen e gjithe botes si gjakatari me i madh i artit dhe qyteterimit mbi dhe.

Kryeministri yne e di veten piktor,skulptor,shkrimtar etj etj njelloj si Neroni, ndaj edhe do qe te djege Teatrin Kombetar.

Misioni i ndaljes se kesaj menxyre dhe te ketij Kryeministri- Neron, eshte i shenjte dhe artistet qe po mbrojne Romen e tyre,Teatrin Kombetar, jane misionare.

Share: