Home KRYESORE SUGJERIMET E SHIJES: ARONIA BERRY – ilaç për problemet e veshkave dhe...

SUGJERIMET E SHIJES: ARONIA BERRY – ilaç për problemet e veshkave dhe të stomakut

Aronia i përket familjes Rosaceae. Është një bimë me shkurre shumëvjeçare dhe e ka origjinën nga vendet e lindjes së Shteteve të Bashkuara. Rritet në zona pyjore dhe me diell. Gjethet janë të vogla, jo më shumë se 6-cm të gjera dhe lulet janë të bardha, 1,5 cm të gjera. Fruti është e zi rreth 6-9 mm.

SI NDIKON ARONIA NE SHENDETIN E NJERIUT

1.Aronia ka përqendrimin më të lartë të antioksidantëve se çdo frut tjetër.Antioksidantët mbrojnë qelizat e trupit nga efektet e dëmshme të oksidimit dhe bëjnë të mundur neutralizimin e radikaleve të lira.

2. Mban nën kontroll traktin urinar. Aronia është efektive në reduktimin e rritjes së mikroorganizmave dhe disa baktereve duke përfshirë Escherichia Coli. Është provuar se aronia ndihmon në parandalimin dhe kurimin e UTI-t.

3. Aronia përmirëson qarkullimin e gjakut, i bën enët e gjakut më të forta dhe zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Aronia përmban një sasi të madhe të fenoleve, të cilat pastrojnë gjakun dhe trupin, nxit shërimin e plagëve, duke hequr substancat toksike nga trupi, redukton inflamacionin, përmirëson elasticitetin e enëve të gjakut dhe parandalon bllokimin e tyre.

4.Aronia ndihmon në mbajtjen e tensionit të gjakut në nivele normale. Çaji i aronias është shumë i rekomanduar për të gjithë ata që kanë probleme me sistemin e qarkullimit të gjakut dhe tensionit të lartë.

5. Ka pasur një numër të madh studimesh dhe analizash për aronian se si ndikon tek njerëzit me diabet. Aronia mund të jetë shumë e dobishme për njerëzit

Pesha Neto: që duan të luftojnë diabetin dhe ta parandalojnë atë.

6.Aronia gjithashtu është provuar se ndihmon në trajtimin e problemeve të stomakut duke përfshirë ulçerat gastrite. Frutat e thata Aronia janë një ilaç për problemet e veshkave dhe të stomakut.

7. Aronia gjithashtu shërben si agjent anti-kancerogjen.Ajo është efektive për kancerin e zorrës së trashë.

8. Nëse në ushqimin tuaj do të përdorni aronia rregullisht, ju mund të jeni i sigurt se ftohjet dhe gripi nuk do të jenë problem në ditët e ftohta të vitit. Ajo lufton bakteret dhe viruset dhe nxit sistemin imunitar.

9.Aronia ndër të gjitha përfitimet e tjera të shëndetshme, siguron mbrojtje të mirë edhe për sytë. Përmban një sasi të lartë karroteni, e cila mbron qelizat nga dëmtimi i syve dhe nga formimi i kataraktit.Ajo është gjithashtu e pasur me antioksidantë flavonoide të tilla si lutein dhe zeaxanthin. Zeaxanthin ka efekte foto-filtrimi për rrezet UV dhe në këtë mënyrë mbron sytë në moshë të thyer duke krijuar mburojë për inflamacionin i syve (uveitis).

10.Aronia ndihmon në rregullimin e peshës. Përveç kësaj, mund të ndihmojë parandalimin e magazinimit të yndyrnave rreth barkut, një problem që shumë njerëz vazhdimisht përballen.

Aronia Berry gjeni tek dyqanet e rrjetit Neranxi

Share: