Home Gjeo-Ekonomia Çfarë po ndodh: Njerëzit më të pasur në botë kanë humbur 63...

Çfarë po ndodh: Njerëzit më të pasur në botë kanë humbur 63 miliard dollar për një ditë

Pasuria e përgjithshme e 500 njerëzve më të pasur në botë ishte zvogëluar për një ditë më së shumti për gjashtë muajt e fundit, sipas indeksit të miliarderëve të Bloomberg, përcjell albinfo.ch.

Pasuria e njeriut më të pasur në Evropë – Bernard Arno, kishte shënuar rënie me rreth 3.5 miliard dollarë dhe ai ishte humbësi më i madh në indeks.

Pasuria e themeluesit të kompanisë më të madhe të mallrave luksoze në botë, LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SE, tashmë vlerësohet në 73.5 miliard dollarë.

Brothers Alain dhe Gerard Verthajmer me “Chanel”, kanë humbur 775 milionë dollarë, ndërsa Francois Pinault, pronar i “Gucci” – “Kering”, u bënë më të varfër 1.6 miliardë.

Gjithashtu, manjatet teknologjike nuk u kursyen.

Jeff Bezos i “Amazon.com Inc”, Mark Zuckerberg i “Facebook Inc”, Bill Gates i “Microsoft Corp” dhe bashkë-themeluesit e “Alfabeti Inc.” Larry Page dhe Sergey Brin që kanë humbur një total prej 8.4 miliardë dollarë.

Warren Buffett, personi i tretë më i pasur në botë, është i vetmi miliarder në Top 10, i cili përfundoi dje më i pasur.

Pasuria e tij u rrit me 1.2 miliardë dollarë ose 90 miliardë dollarë.

360grade.al

Share: